Anasayfa / HABERLERİMİZ / DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR / YEMEN YARDIM BEKLİYOR

YEMEN YARDIM BEKLİYOR

Yemen’de 2015 yılı Mart ayında başlayan iç savaş ve çatışmalar bütün şiddetiyle sürerken, milyonlarca insan çatışma ve açlıkla boğuşuyor. Yemen’in son durum haritası çizildiğinde ülkede 18,8 milyon insan yardıma ve himaye edilmeye muhtaç durumda. Sivil toplum kuruluşları Husilerin muhasara altında tuttuğu bölgelere bir koridorun açılıp emniyetli bir şekilde gıda ve ilaç sokulması için BM ve uluslararası kuruluşlara başvuru yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık iki yıllık savaşın ardından açlık tehdidi altında bulunan Yemen’de 12 milyon kişinin acil insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 2,1 milyar dolarlık yardım çağrısında bulundu.

Yaşanan iç savaş ile birlikte 36 bin 818 kişi yaralandı ve 7 bin 70 kişi de hayatını kaybetti. 14,4 milyon kişi gıda ve temiz içme suyuna muhtaç. 3 milyondan fazla kişi ise göçmen durumunda ve evlerini terk etmiş olarak sağlıklı barınma ihtiyacı duymakta. Bölgede; vatandaşların korunması, gıda, sağlık ve alt yapı konusunda ciddi ihtiyaçlar bulunuyor. O’Brien, Yemen’in dünyada en büyük gıda krizi yaşanan ülkelerden biri olduğunu belirterek, “7,3 milyon kişi bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmiyor. Ciddi bir adım atılmadığı takdirde 2017’de açlık gerçek bir olasılık.” dedi.

“Yemen’deki durum felaket”

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre, 2,1 milyonu çocuk yaklaşık 3,3 milyon kişinin vahim düzeyde yetersiz besleniyor. Yemen nüfusunun üçte ikisini oluşturan 18,8 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Ülkede 2015 Mart ayında patlak veren savaşın şiddetli şekilde vurduğu yaklaşık 10 milyon kişi de acil gıda, su, tıbbi destek ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER) Yemen’de yaşanan bu felaketi önlemek için uluslararası toplumu harekete geçmeye davet etti ve “İnsanlığın #UmuduOl” kampanyasını başlattı. Siz de Yemen için yardım seferberliğine destek olabilirsiniz. Bağış yapmak için tıklayın.

 

İlginizi Çekebilir

2018’in İlk Suriye Yardımı Yola Çıkmaya Hazır

Yılın her ay Suriye’ye düzenli yardım ulaştıran Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER) Ocak ayı yardımlarını …