YESEVİ SOFRASI - YESEVİ SOFRASI | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
YESEVİ SOFRASI
YESEVİ SOFRASI

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, ecdadımızdan aldığı ilham ve bereketle, 3 kıta 23 ülkede insani yardım faaliyetleri yürütüyor.

Onlar, kendileri sevip istedikleri halde yoksula, yetime ve esire de yemek verirler. (Ve şöyle derler:) "Biz sizi Allah rızâsı için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz. Biz, öfkeli, çetin bir günde rabbimizden (azabından) korkarız."

| İnsan Suresi 8-10. Ayet Meali

Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhumâ’dan rivayet edildiğine göre, bir kimse Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme: “Müslümanın hangi ameli daha hayırlıdır?” diye sordu. Hz. Peygamber de: “Tanıdık tanımadık herkese yemek yedirmen ve selam vermendir.” buyurdu.

| Buhârî, Îmân 6, 20; Müslim, Îmân 63

Medeniyetimizde yoksula yedirmek, fakiri gözetmek, ihtiyaç sahibinin gereksinimini gidermek her zaman çok büyük yer tutmuştur. Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem her daim Müslümanın kendisi için istediğini kardeşi için de istemesi gerektiğini vurgulamıştır.

Derneğimizin, ismiyle şereflendiği Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri de insanlara daima ihsanda bulunur, ihtiyaçlarını giderir, hal ve hatırlarını sorardı. O, şeriat, tarikat, marifet ve hakikatin kapılarını aralarken yetiştirdiği erenleriyle Anadolu’yu irşâd etmiş, insanlara iyiliği emredip onları kötülükten nehyetmiştir. Açları doyurmuş. sofrası her daim ihtiyaç sahiplerine ve misafirlere açık bulunmuştur.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Ramazan ayında ümmet coğrafyasında düzenlediği iftar organizasyonlarında kurmuş olduğu yesevi sofraları ile yıl boyu ihtiyaç sahibi aileler ve ilim talebeleri için her gün iki öğün üç çeşit 3500 kişilik sıcak yemek üretimiyle birçok alanda yoksulları gözetiyor...

Siz de mağdurun, yolcunun, ihtiyaç sahibinin veya ilim talebesinin oturduğu “Yesevi Sofrası”na dilediğiniz miktarda katkıda bulunabilirsiniz: Yesevi Sofralarında kullanılacak olan bakliyat, yağ veya konserve paketleri için 1, 50 veya 250 kişilik nakdî bağışta bulunabilirsiniz.

Bir kişilik yemek bedeli 10 TL dir.