SADAKA-İ CARİYE PROJELER - SADAKA-İ CARİYE PROJELER | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
SADAKA-İ CARİYE PROJELER
SADAKA-İ CARİYE PROJELER

Yol, köprü, çeşme, mescid, yoksullar için aşevi, hastane ve okul gibi hayır kuruluşları birer sadaka-i câriyedir. İnsanlar bu gibi yerlerden yararlandığı sürece, bunları yaptıranlar, yapılmasına sebep olanlar, yol gösterenler ve destek olanlar, hem hayattayken hem de vefatlarından sonra sevap kazanmaya devam ederler...

 "Kendilerini Allah yoluna adadıklarından seyahat ve ticarete imkân bulamayan yoksullara verin. Yoksulluklarını gizli tuttukları için bilmeyen onları zengin sanır. Kendilerini simalarından tanırsın. Onlar insanlara asla el açmazlar. Hayır için yaptığınız her harcamayı Allah hakkıyla bilmektedir." (Bakara, 23)

“Bir insan ölünce üç kişi hariç herkesin ameli kesilir: Sakada-i Câriye (bırakan), istifade edilen bir ilim (bırakan) veya kendine dua edecek sâlih evlat (bırakan). (Müslim, Vasiyyet, 14, (1631))

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, desteklerinizle ümmet coğrafyasında sahibini bekleyen projeler (Sadaka-i Cariye) gerçekleştiriyor!

Su kuyusu, cami/mescid inşası, çocuklar için oyun parkı, kültür merkezi, yazılı kültür eserlerinin ihyası veya ihtiyaç sahibi bir ailenin evinin yenilenmesi gibi birçok farklı alandaki projeyi sahiplenerek siz de bu hayır yolculuğunda bizimle birlikte yürüyebilirsiniz.

“Yedi şey vardır ki, kul vefâtından sonra kabrindeyken de bunların ecri kendisine ulaşır: Öğrettiği ilim, akıttığı su, açtığı su kuyusu, diktiği meyve ağacı, inşâ ettiği mescid, mîras bıraktığı Mushaf-ı Şerîf, vefâtından sonra kendisi için istiğfâr edecek hayırlı evlât.” (Beyhakî, Şuab, III, 248; Heysemî, I, 167)

Sadaka-ı Cariye projeler kapsamında inşâ ettiğimiz Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi'ne de bağışlarınızla destek olabilirsiniz.