ETİYOPYA CAMİ PROJESİ - SADAKA-İ CARİYE PROJELER | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
SADAKA-İ CARİYE PROJELER
ETİYOPYA CAMİ PROJESİ

Müslümanların ilk hicret durağı Habeşistan’a 2016 yılında el birliğiyle vefa projesi başlatan HAYDER, bölgeye bir eğitim kurumu, bir su kuyusu ve ek hizmet alanı oluşturmuştu. Hoca Ahmet Yesevi Derneği, şimdi de külliyeye cami inşa ediyor.

"Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur." (Tevbe, 18)

"Kim Allah için bağırtlak kuşu yuvası kadar veya daha küçük bir mescid bina etse, Allah onun için cennette bir ev bina eder."  (İbni Mace 738)

HAYDER’in Etiyopya’da inşa edeceği cami ile birlikte hem talebelerin hem de bölge halkının büyük bir ihtiyacı karşılanmış olacak.

Etiyopya Cami Projesi, İslam’ın ilk yıllarında hicret eden ilk müslümanlara kucak açarak ensâr olan ve Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem efendimizin övgüsüne mazhar olan Hz. Necaşi (r.a) ve onun ülkesine vefa niteliği taşımaktadır. Ayrıca Afrika’da misyonerlik faaliyetlerini yürütenlere, yüksek miktarlarda paralar harcayarak Afrika'yı Hıristiyanlaştırma gayretinde olanlara karşı da Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğumuzun bir göstergesidir.

2020 yılının Ocak ayında temeli atılan caminin, HAYDER bağışçılarının destekleriyle 2021 yılı içerisinde ibadete açılması planlanıyor.

Haydi! Vefa projesini birlikte tamamlayalım. 1 m2 bedeli 1500 TL