ZEKAT / FİTRE - İNSANİ YARDIM | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
İNSANİ YARDIM
ZEKAT / FİTRE

Hoca Ahmet Yesevi Derneği olarak, zekat ve fitrelerinizi vekaleten kabul ediyor ve tamamen İslamî şartlara uygun olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Zekat ve fitrelerinizi web sitemizdeki online bağış sayfasını kullanarak bize ulaştırabileceğiniz gibi, banka hesap numaralarımıza havale ya da EFT yapmak suretiyle de ulaştırabilirsiniz. Açıklama kısmında “ZEKAT” ya da “FİTRE”'den hangisi ise onu muhakkak yazmalısınız. Zekat ve fitrelerinizi derneğimize gelerek elden de makbuz mukabilinde takdim edebilirsiniz.


Zekat Nedir?
Zekat, Müslüman zenginlerin ticaret malı ve parasının 40/1’ini fakirlere vererek yaptıkları farz ibadettir.

Kimler Zekat Verebilir?
Bir kimsenin zekat verebilmesi için Müslüman, akıllı ve buluğ çağına erişmiş olması şarttır. Kişinin borcundan ve aslî ihtiyaçlarından başka nisap miktarı mala sahip olması gerekir.

Aslî İhtiyaçlar Nedir?
Ev, araba, iş araçları, giysi, yiyecek ve benzeri ihtiyaç bizim aslî ihtiyaçlarımız kategorisindedir.

Nisap Miktarı Nedir?
81 gr altın, 40 koyun veya keçi, 30 sığır ya da 5 devedir. Toprak ürünleri yağmurla sulanıyorsa 10/1’inin, özel sulamayla mahsul elde ediliyorsa 20/1’inin zekatı verilir.

Zekat Kimlere Verilmez?
Müslüman olmayanlara, zenginlere, anne-baba-eş ve çocuklara, dede-nine ve torunlara zekat verilmez.

Zekatı Kimlere Verebiliriz?
Fakirlere, yoksullara, borçlulara, yolda kalmışlara, Allah yolundaki muhtaçlara zekat verebiliriz. Ya da Zekat verebilecek kişilere ulaştırsın diye yardım kuruluşlarını vekil tayin edebiliriz.

Fitre Nedir?
Fitre, zengin Müslümanların Ramazan ayında yükümlü olduğu ibadetlerden biridir. Bir Müslümanın, borçlarını düştükten sonra 81 gr altın edecek kadar parası veya altının kendisi elinde bulunursa fitre verir. Fitrenin ölçüsü, bir insanın bir günlük karnını doyuracak şeydir.

Fitre Kimlere Verilir?
Fitre fakir, yoksul; fitre veremeyecek kadar ihtiyaç sahibi kimselere verilir.

Fitre Ne Zamana Kadar Verilir?
Fitre, Ramazan Bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren vacip olursa da, Ramazan ayı içerisinde de yoksulların ihtiyaçlarını karşılaması için verilebilir.

Fidye Nedir?
Oruç tutmaya gücü yetmeyen düşkün ve yaşlı kimseler oruç ibadetini eda edemediklerinden dolayı farz ve vacip olan oruç borçlarından kurtulmak için her oruca mukabil bir fidye verirler.

Fidye Ne Zamana Kadar Verilir?
Fidye, Ramazan ayı içinde verilebileceği gibi, Ramazan ayından önce veya sonra da verilebilir.