KURBAN - İNSANİ YARDIM | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
İNSANİ YARDIM
KURBAN

Bu Kurban Bayramı’nda Türkiye ile birlikte 3 kıta 14 ülkede gözleri yollarda bizi bekleyen kardeşlerimizle bayram sevincini yaşamaya gidiyoruz.

Yurt içi hisse bedeli 2.000 TL
Yurt dışı hisse bedeli 1.200 TL

Şimdi Bağış Yap

Haydi Türkiye, Kardeşin Paydaşın Olsun

Kurban kesimi yapacağımız ülkeler:

Avrupa: Türkiye ve Bulgaristan
Asya: Bangladeş, Filistin, Hindistan, Suriye ve Yemen
Afrika:  Benin, Çad, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Somali ve Uganda

Kurbanlarınız nasıl kesiliyor?

Bağışçılarımız yurt içi ya da yurt dışı kurban bağışını web sitemizin online bağış sayfasından, banka hesap numaralarımız üzerinden ya da genel merkezimize gelerek elden makbuz mukabilinde ulaştırabilir. Çağrı merkezimiz bağışçımızı arayarak sözlü vekâletini alır. Bu vekâletler HAYDER’in kurban kesimi yaptığı ilgili ülkelerdeki görevlilere iletilir. Kurbanlarınız bayramın birinci günü bayram namazının ardından hocaefendilerin nezaretinde İslâmi usul ve kâideler doğrultusunda kesilir. Kesilen kurbanların etleri özenle poşetlenerek ihtiyaç sahibi Müslümanlara pay edilir.

Kurbanlar kesildikten sonra bağışçılarımızı SMS yoluyla anlık bilgilendiriyoruz. Kesim görüntüsünü cep telefonlarına anlık olarak gönderiyoruz.

HAYDER’i nasıl vekil tayin edebilirsiniz?

Kurban kestirme hususunda izne delalet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Kurban hisse bedelini HAYDER’e ulaştırdığınızda davranışınızla niyetinizi ortaya koymuş olduğunuz için ayrıca sözlü vekâlet alma şartı aranmıyor. Ancak HAYDER, bağışçılarını arayarak sözlü vekâlet almaktadır. Sünnet-i Seniyyeye ittiba etmek açısından bu uygulamaya dikkat etmekteyiz. Kurban bedelini yatırırken açıklama kısmına not ettiğiniz telefon numarasından veya web sitemiz üzerinden gerçekleştirdiğiniz bağış sonrasında tarafınıza ulaşılarak sözlü vekâletiniz alınmaktadır.

HAYDER çağrı merkezi: 0212 923 1 923

Yardım kuruluşlarına vekâlet verilebilir mi?

Kurbanlarınız için vakıf veya dernekleri vekil tayin edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta vekâlet verdiğiniz kurumun kurban ibadetinizi İslâmî usul ve kaideler doğrultusunda yerine getireceğinden emin olduğunuz güvenilir bir kurum olmasıdır.

Kurbanlar nasıl kesiliyor?

Kurbanlarınız HAYDER'in Türkiye'de belirlediği çeşitli noktalarda ehil insanların nezareti ve kontrolü altında tamamen İslâmî usullere uygun kesilmektedir.

Kurban kesim görüntüsü gönderiliyor mu?

HAYDER, İslâmi usüllere uygun olarak tek tek bağışçılarının isimlerini okuyarak kurbanları kesmekte ve kesim görüntülerini anbean kaydetmektedir. Videoya kaydedilen kesim görüntüleri, kurban kesim işleminin hemen ardından bağışçılarımıza gönderilmektedir. Bunun yanı sıra kurban kesiminin ardından cep telefonununuza kurbanınızın kesildiğine dair bilgilendirme SMS'i gönderilmektedir.

HAYDER’e nasıl kurban bağışında bulunabilirsiniz?

  1. İstanbul Fatih’teki genel merkezi ya da Bursa İl Temsilciliğimize giderek makbuz mukabilinde bağışınızı elden teslim edebilirsiniz.
  2. Kuveyt Türk, Albaraka, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans ve PTT hesap numaralarımız üzerinden EFT/Havale yaparak bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar üzerinden gönderilen bağışlar için açıklama kısmına “Vacip Kurban Afrika”, “Vacip Kurban Hindistan” ya da "Akika Kurbanı" şeklinde kurbanınızın türünü (Vacip, Adak, Akika, Şükür) ve cep telefonu numaranızla birlikte yazdırmanız gerekmektedir.
  3. “Online Bağış” kısmından bağışınızı hızlıca ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kurban ne demektir?

Allah Teâlâ’ya yaklaşmak için ibadet niyetiyle kesilen özel hayvanlara Udhiye/kurban denir.

Adak kurbanı Nedir?

Arapça’da nezir (nezr) diye ifade edilen adak, fıkıh dilinde bir kimsenin dinen yükümlü olmadığı ibadet cinsinden bir şeyi kendisi için vacip kılmasını ifade eder. Diğer bir ifadeyle “kişinin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah’a (celle celâlühu) söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır. (¹) Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, eşi, usul ve fürûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, bunların dışında kalıp zengin olanlar da yiyemez. Şayet kendisi veya bu sayılanlardan birisi yemişse, yenilen etin rayiç bedelini yoksullara verir.

Akika kurbanı Nedir?

Dinimizde, yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana Akika adı verilir. Akika kurbanı, müstehap bir ibadettir. Akika kurbanı olarak kesilecek hayvanda, diğer kurbanlarda aranan şartlar aranır. Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Akika kurbanının etinden ve derisinden, kurban sahibi dâhil herkes istifade edebilir.

Şükür kurbanı Nedir?

Kişi, arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Bu kurbanların etinden sahipleri de yiyebilirler. Temettü ve kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi birlikte ifa ettikleri için kestikleri kurbanlara şükür kurbanı da denilmektedir.

KURBAN İLE İLGİLİ HABERLER
KURBAN İLE İLGİLİ ALBÜMLER