İnsani Yardım
KURBAN

VACİP KURBAN


HAYDER, 2017 yılında 8 bin hisse, 2018 yılında ise 11 bin 100 hisse kurban keserek, ümmet coğrafyasındaki kardeşlerimize bayram mutluluğunu yaşatmıştı. 2019 yılı kurban organizasyonunda da aynı hedef ve gaye ile çıktığımız Yesevi Yolu’nda, “Kardeşin Paydaşın Olsun” diyerek yürüyüşümüze devam ediyoruz...

|| Sık Sorulan Sorular

“Hangi Ülkelerde Kurban Organizasyonu Düzenliyorsunuz?”

HAYDER, 3 kıta 14 ülkede kurban organizasyonu düzenliyor. Bu ülkeler; Etiyopya, Tanzanya, Burkina Faso, Kenya, Nijerya, Fildişi Sahili, Somali, Gine, Senegal, Kazakistan, Hindistan, Bulgaristan, Suriye ve Türkiye...

Vacip Kurban hisse bedeli, yurt içinde 900 TL, yurt dışında 550 TL olarak belirlenmiştir.

“Nasıl kurban bağışında bulunabilirim?”
HAYDER’in İstanbul Fatih’teki dernek merkezine gelerek makbuz karşılığında, 
Banka hesap numaraları üzerinden EFT/Havale yoluyla veya 
Web sitemizin Online Bağış bölümünden hızlıca ve kolaylıkla kurban bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

“Sizi nasıl vekil tayin edebilirim?”
Kurban kestirme hususunda izne delalet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Siz, yurt dışı 550 TL / yurt içi 900 TL kurban hisse bedelini HAYDER’e ulaştırdığınızda, davranışınızla niyetinizi ortaya koymuş olduğunuz için ayrıca sözlü vekâlet alma şartı aranmıyor. Ancak HAYDER, yine de bağışçılarını arayarak sözlü vekâlet almaktadır. Kurban bedelini yatırırken açıklama kısmına not ettiğiniz telefon numarasından tarafınıza ulaşılarak sözlü vekâletiniz alınmaktadır. Sünnet-i Seniyyeye ittiba etmek açısından bu uygulamaya dikkat etmekteyiz.

“Kurbanım nasıl kesiliyor?”
İslam kaidesine dikkat edilerek, kurban ibadeti için gerekli uygunluğa sahip olan hayvanlar ülkelerdeki görevlilerimiz tarafından satın alınır. Kurban Bayramı’nın birinci günü, bayram namazının hemen ardından bölgedeki hocaefendilerin de gözetimi altında İslami usullere göre kurbanlık hayvanların kesimi gerçekleştirilir. Kesim işlemleri genellikle kurban bayramının ilk iki günü içerisinde tamamlanmakla birlikte bazı durumlarda bayramın üçüncü günü de gerçekleştirilebilmektedir. Kesilen ve parçalanan hayvanların etleri paylara bölünerek, kesim yapılan bölgedeki ihtiyaç sahibi binlerce mazlum aileye ulaştırılmaktadır.

“Kurbanımı istediğim ülkede kestirebilir miyim?”
Mükellefler kurbanlarını HAYDER’in kurban organizasyonu düzenleyeceği ülkeler içerisinden dilediklerinde kestirebilirler.

“Kurban fiyatlarını nasıl belirliyorsunuz?”
Dünyada ve ülkemizde hisse bedeli fiyatları değişiklik göstermektedir. Hoca Ahmet Yesevi Derneği kurban kesimi yapılacak bölgelerde partner kuruluşlarla fiyat çalışması yaparak ortalama bir fiyat belirlemektedir. Bu sene belirlenen kurban hisse bedeli yurt içinde 900 TL, yurt dışında 550 TL’dir.

“Kurbanımın nerede, ne zaman kesildiğini nasıl öğreneceğim?”
Kurbanlarını bağışlayan mükellefler, kurbanlarının nerede, ne zaman kesildiğini Hoca Ahmet Yesevi Derneği tarafından cep telefonlarına gönderilecek olan kısa mesaj ile öğrenebilmektedirler. Bölgedeki görevli ekiplerimizden kurban kesimlerinin tamamlandığına dair çağrı merkezimize bilgi verilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda da bağışçılarımız bilgilendirilmektedir...

“Yardım kuruluşlarına vekâlet verebilir miyim?”
Kurbanlarınız için vakıf veya dernekleri vekil tayin edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, vekâlet verdiğiniz kurumun kurban ibadetinizi İslami usul ve kaideler doğrultusunda yerine getireceğinden emin olduğunuz güvenilir bir kurum olmasıdır. 

Yurt içinde ve yurt dışında vekaletinizle kestiğimiz vacip kurbanların etlerini, kurban kesimi yapılan bölgedeki ihtiyaç sahibi Müslümanlara ulaştırıyoruz.

 

NAFİLE KURBAN


Vekaletinizle kestiğimiz Adak, Akika ve Şükür kurbanlarının etlerini, yüzlerce ihtiyaç sahibi aile ve 62 eğitim kurumunda öğrenim gören ilim talebeleri için günlük 3160 kişilik sıcak yemek üretimi yapan HAYDER Aşevi’nde değerlendiriyoruz.

“Adak, Akika ve Şükür Kurbanlarını Nerede ve Nasıl Kesiyorsunuz?”

Adak, Akika, Şükür kurbanlarınızı belirlediğimiz kesimhanelerde vekâletinizle keserek, HAYDER Aşevimizde değerlendirmekteyiz. Aşevimiz vasıtasıyla kestiğimiz kurbanların etleri, ihtiyaç sahibi ailelerin ve eğitim kurumlarının sofrasında aş olmaktadır. Adaklarımız haftanın bir günü topluca kesilmektedir. Kurban bedeli yatırılırken açıklama kısmına isim, soyisim ve telefon numaranızı yazmanız yeterlidir. Kesim yapıldıktan sonra da tarafınıza kesildiğine dair bilgilendirme SMS’i gönderilmektedir.

“Adak, Akika ve Şükür Kurbanları Büyükbaş Olarak mı Kesilmektedir?”

Kestiğimiz tüm Adak, Akika ve Şükür Kurbanları büyükbaş hissesi olarak kesilmektedir. Ancak isteğiniz doğrultusunda küçükbaş kesimleri de yapılabilmektedir.

“Adak, Akika ve Şükür Kurbanları Hisse Bedeli Nedir?”

Adak, Akika ve Şükür Kurbanları için hisse bedeli 750 TL’dir.

"Adak Kurbanı"

Arapça’da nezir (nezr) diye ifade edilen adak, fıkıh dilinde bir kimsenin dinen yükümlü olmadığı ibadet cinsinden bir şeyi kendisi için vacip kılmasını ifade eder. Diğer bir ifadeyle “kişinin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah’a (celle celâlühu) söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır. (¹)

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, eşi, usul ve fürûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, bunların dışında kalıp zengin olanlar da yiyemez. Şayet kendisi veya bu sayılanlardan birisi yemişse, yenilen etin rayiç bedelini yoksullara verir. (²)

"Akika Kurbanı"

Dimizde, yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana akika adı verilir. Akika kurbanı, müstehap bir ibadettir. Akika kurbanı olarak kesilecek hayvanda, diğer kurbanlarda aranan şartlar aranır.

Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir.
Akika kurbanının etinden ve derisinden, kurban sahibi dâhil herkes istifade edebilir.

"Şükür Kurbanı"

Kişi, arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Bu kurbanların etinden sahipleri de yiyebilirler.

Temettü ve kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi birlikte ifa ettikleri için, kestikleri kurbanlara şükür kurbanı da denilmektedir.

(¹) (Mevsıli, el-İhtiyar, IV, 76)

(²) (Zeylaî, Tebyînü’l-Hakâik, Kahire 1313, VI, 8; İbn Nüceym, Bahru’r-râik, VIII, 199-203; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 413)

KURBAN İLE İLGİLİ HABERLER
KURBAN İLE İLGİLİ ALBÜMLER