KURBAN - İNSANİ YARDIM | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
İNSANİ YARDIM
KURBAN

HAYDER olarak, Adak, Akika ve Şükür vekâletinizle keserek etlerini ihtiyaç sahibi Müslümanlara dağıtıyoruz.

Hisse Bedeli 1250 TL
Şimdi Bağış Yap

2021 Kurban Fiyatları Ne Kadar?

Hoca Ahmet Yesevi Derneği'nin 2021 yılı için kurban fiyatları belirlendi. Büyükbaş kurban hisse bedeli 1250 TL'dir.  Siz de HAYDER aracılığıyla ibadetinizi yerine getirebilirsiniz.

HAYDER’i Nasıl Vekil Tayin Edebilirsiniz?

Kurban kestirme hususunda izne delalet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Kurban hisse bedelini HAYDER’e ulaştırdığınızda davranışınızla niyetinizi ortaya koymuş olduğunuz için ayrıca sözlü vekâlet alma şartı aranmıyor. Ancak HAYDER, yine de bağışçılarını arayarak sözlü vekâlet almaktadır. Sünnet-i Seniyyeye ittiba etmek açısından bu uygulamaya dikkat etmekteyiz. Kurban bedelini yatırırken açıklama kısmına not ettiğiniz telefon numarasından veya web sitemiz üzerinden gerçekleştirdiğiniz bağış sonrasında tarafınıza ulaşılarak sözlü vekâletiniz alınmaktadır. HAYDER Çağrı Merkezi: 0212 923 1 923

Yardım Kuruluşlarına Vekâlet Verilebilir mi?

Kurbanlarınız için vakıf veya dernekleri vekil tayin edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta vekâlet verdiğiniz kurumun kurban ibadetinizi İslâmî usul ve kaideler doğrultusunda yerine getireceğinden emin olduğunuz güvenilir bir kurum olmasıdır.

Kurbanlar Nasıl Kesiliyor?

Kurbanlarınız HAYDER'in Türkiye'de belirlediği çeşitli noktalarda ehil insanların nezareti ve kontrolü altında tamamen İslâmî usullere uygun kesilmektedir.

Kurban Kesim Görüntüsü Gönderiliyor mu?

HAYDER, İslâmi usüllere uygun olarak tek tek bağışçılarının isimlerini okuyarak kurbanları kesmekte ve kesim görüntülerini anbean kaydetmektedir. Videoya kaydedilen kesim görüntüleri, kurban kesim işleminin hemen ardından bağışçılarımıza gönderilmektedir. Bunun yanı sıra kurban kesiminin ardından cep telefonununuza kurbanınızın kesildiğine dair bilgilendirme SMS'i gönderilmektedir.

HAYDER’e Nasıl Kurban Bağışında Bulunabilirsiniz?

  1. İstanbul Fatih’teki dernek merkezimize ya da Bursa İl Temsilciliğimize giderek makbuz mukabilinde bağışınızı elden teslim edebilirsiniz.
  2. Kuveyt Türk, Albaraka, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans ve PTT hesap numaralarımız üzerinden EFT/Havale yaparak bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar üzerinden gönderilen bağışlar için açıklama kısmına “Vacip Kurban Afrika” veya “Vacip Kurban Hindistan” şeklinde kurbanınızın türünü (Vacip, Adak, Akika, Şükür) ve hangi ülkede kestirmek istediğinizi cep telefonu numaranızla birlikte yazdırmanız gerekmektedir.
  3. www.ahmetyesevi.org.tr web sitemize girerek “Online Bağış” kısmından bağışınızı hızlıca ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Koronavirüs önlemlerinden dolayı sokağa çıkamayan bağışçılarımızın bağışları makbuz karşılığında bulunduğunuz konumdan alınmaktadır.

Kurban Ne Demektir?

 

Kurban bayramı günlerinde Allah Teâlâ’ya yaklaşmak için ibadet niyetiyle kesilen özel hayvanlara Udhiye/kurban denir.

Adak Kurbanı Nedir?

Arapça’da nezir (nezr) diye ifade edilen adak, fıkıh dilinde bir kimsenin dinen yükümlü olmadığı ibadet cinsinden bir şeyi kendisi için vacip kılmasını ifade eder. Diğer bir ifadeyle “kişinin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah’a (celle celâlühu) söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır. (¹) Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, eşi, usul ve fürûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, bunların dışında kalıp zengin olanlar da yiyemez. Şayet kendisi veya bu sayılanlardan birisi yemişse, yenilen etin rayiç bedelini yoksullara verir.

Akika Kurbanı Nedir?

Dinimizde, yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana Akika adı verilir. Akika kurbanı, müstehap bir ibadettir. Akika kurbanı olarak kesilecek hayvanda, diğer kurbanlarda aranan şartlar aranır. Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Akika kurbanının etinden ve derisinden, kurban sahibi dâhil herkes istifade edebilir.

Şükür Kurbanı Nedir?

Kişi, arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Bu kurbanların etinden sahipleri de yiyebilirler. Temettü ve kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi birlikte ifa ettikleri için kestikleri kurbanlara şükür kurbanı da denilmektedir.

KURBAN İLE İLGİLİ HABERLER
KURBAN İLE İLGİLİ ALBÜMLER