Tüm Haberler
2020/5 Lalegül Dergisi - Yesevi Sofrası...
15.07.2020
Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, cümlemizi muvaffak eylesin. Şefaâtine nail eylesin, şikayetinden emin eylesin. Amin.
 
Bütün dünyayı kasıp kavuran korona virüs sebebiyle birçok ülke sıkıntıya girdi. Ülkemizde ise, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve hükümetimizin gayretleriyle ve milletimizin tavsiyelere uyması sebebiyle salgından en az etkilenen ülkelerden olduk. Allah Celle Celâlühü hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet eylesin. Hastanelerde şifa bekleyen hastalarımıza şifalar ihsan eylesin. Amin
 
HAYDER, kamu yararına çalışan dernek olması hasebiyle, bu süreçte üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Daha ilk günlerden beri her gün devam ettiğimiz ihtiyaç sahibi ailelere yönelik dağıtımlarımıza, 65 yaş üstü büyüklerimizi de ekledik. Her gün 500 kişilik üç çeşit sıcak yemek ve temizlik malzemesi, maske dağıtımlarımız evlere kadar götürmek suretiyle devam ediyor. HAYDER Aşevi, kapasiteyi düşürmesine rağmen üretime devam ediyor. Kumanya dağıtımlarımız devam ediyor. Ev ziyaretlerimiz devam ediyor. Burs dağıtımlarımız devam ediyor. Yetim yardımlarımız devam ediyor. Yurt dışında, Yemen ve Suriye’de kumanya dağıtımlarımız devam ediyor.
 
Bu sene de geleneksel Yesevi Sofralarını, ümmet coğrafyasında 5 ülkede kurmaya başladık. İftara misafir alamıyoruz diye üzülmeyin. Biz her gün sizin adınıza kurduğumuz sofralarda 2500 kişiyi misafir ediyoruz. Eğer destek olmak isterseniz bir kişilik iftar bedeli 10 ₺. Kişi sayısını dilediğiniz kadar artırabilirsiniz. Sürekli yardım götürdüğümüz 1000 aile ve burs desteği sağladığımız yüzlerce fakir öğrenci ve yüzlerce yetim yavrumuz için fitre ve zekâtlarınıza talibiz. Bir kişinin fitre bedeli 27 ₺ .
 
19 Mayıs Salı akşamı, idrâk edeceğimiz, bin aydan hayırlı Kadir Gecemiz, şimdiden mübarek olsun. Rabbim ihyâsına muvaffak eylesin.
 
24 Mayıs Pazar günü, idrâk edeceğimiz Ramazan Bayramımız mübarek olsun.
 
Hep üzerimizde hissettiğimiz dualarınızı eksik etmeyiniz ve Alllah’a Celle Celâlühü emanet olunuz.
 
HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet KAYA
 
| Lalegül Dergisi - Mayıs 2020
Paylaş
SON EKLENEN Yesevi Yolu HABERLERİ
 • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak...
 • Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz...
 • Ramazan-ı Şerif’in yaklaştığının muştusunu üç ayların girmesiyle zaten almıştık. Rabbim, Ramazan-ı Şerife ulaşmayı ve orucuyla, infakıyla, mukabelesiyle, teravihiyle, fitreleriyle, zekatlarıyla ve Kadir gecesiyle kazanan kullarından eylesin. Makbu...
 • Suriye için de Büyük Kış Yardımı kampanyasını başlattık. Bu konuda da her türlü desteğinizi bekliyoruz. Bu yardımlar ayni bağış şeklinde de olabilir. Kışlık giyecekler, battaniye, soba, yer yatağı ve gıda ürünleri en önemli ihtiyaçlar.
 • Suriye için Büyük Kış Yardımı kampanyamız tüm hızıyla devam ediyor. İlk yardımlar bölgeye ulaştırıldı. Kış gelmeden kardeşlerimizi unutmadığımızı gösterelim.
 • Arakan’da başlayan insanlık dışı soykırım,vahşet ve saldırılar Kurban Bayramı öncesinde içimizi yaraladı. Biz de Arakan için ciddi bir yardım kampanyası başlattık. Bangladeş üzerinden sınırda ki 300 binin üzerindeki kardeşlerimize yardım götüreceğiz.
SON HABERLER
 • HAYDER, yardımlarınızla Etiyopya, Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Somali’deki ihtiyaç sahibi Müslümanlara eğitim gereçleri ulaştırıyor.
 • Yurt dışında 14 bin 821, yurt içinde ise 694 hisse ile kurban kesen HAYDER, Kazakistan'dan Keşmir’e, Burkina Faso'dan Bulgaristan'a, Yemen’den Somali’ye kadar gönül coğrafyamızın her bir köşesine bayram mutluluğunu taşıdı.
 • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak esas değildir. Dağıtmak esastır. HAYDER olarak bizim güzel bir sloganımız var. ”HAYDER dağıtmak için toplar, topladığını dağıtır”. Bağış yapanlar, dernek ve vakıflara bekletsin diye değil, ihtiyaç sahiplerini arayıp bulsun, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıksın diye yardım yaparlar. HAYDER, işte bunun için bağışlarınıza doğru adresler bulmaya devam ediyor.
 • Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz. Korona virüs sebebiyle bu sene Ramazan-ı Şerif alışık olduğumuzdan biraz farklı geçti. Ne Cuma namazlarımızı, ne vakit namazlarımızı ve ne de teravih namazlarımızı camide eda edemedik. Ziyaretlerimizi yapamadık ve özellikle Hırkayı Şerif’i ziyaret edemedik. İftar sofralarında sevdiklerimizle ve ihtiyaç sahipleriyle buluşamadık. Ama her şeye rağmen Allah’ın Celle Celâlühü rızasını kazanmanın yollarını aradık. Bulanlar buldu, bulamayanlar pişman oldu. Ne güzel söylemiş, Bayezid-i Bestami Hazretleri; “O’nu aramakla bulamazsın, ancak bulanlar arayanlardır”
 • Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, cümlemizi muvaffak eylesin. Şefaâtine nail eylesin, şikayetinden emin eylesin. Amin.