Tüm Haberler
Ramazan Faaliyetleri Hız Kesmeden Devam Ediyor!
09.05.2019

Hoca Ahmet Yesevi Derneği Etiyopya, Suriye, Hindistan ve Türkiye’de “Yesevi Sofrası” kurmaya hız kesmeden devam ediyor!

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ümmet coğrafyasında kurulan Yesevi Sofralarından ilk görüntüler gelmeye başladı.

HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve Genel Sekreter Yakup Aydoğdu, Ramazan-ı Şerif’in ilk günlerini Etiyopya’nın Mekelle bölgesinde geçirdi.

HAYDER’in, 2017 yılında Şeref Başkanı Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin de katılımlarıyla Mekelle’de açtığı Hz. Necaşi Eğitim Kurumu’nda, ilim talebelerine dağıtılan Kur’an-ı Kerim’in ardından Mehmet Kaya bölge halkına seslendi:  

“Kıymetli kardeşlerim, biz buraya Necaşi hazretlerini ve onun kardeşlerini, bizim kardeşlerimizi ziyarete geldik. Allah Teâlâ ayeti kerimede, “Mü’minler ancak kardeştir” buyuruyor. İstanbul’dan, Osmanlı’nın diyarından sizler için geldik. Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’nin ismiyle müsemma derneğimizin faaliyetlerini bu Ramazan-ı Şerif’te burada görmekten mutluyuz… Biliyoruz, sizlerin sıkıntıları çok. Biz bu sıkıntıları azaltmak için bugüne kadar elimizden geleni yaptık, bundan sonra da yapacağız. Allah kardeşliğimizi ve derneğimizin buradaki faaliyetlerini daim eylesin…” dedi.  

Ayrıca Mehmet Kaya, “Elhamdulillah, ilk iftarımızı açmak üzere Etiyopya’dayız. Yesevi Sofrası bu sene ilk defa burada kuruluyor. Allah yaptığınız hayırları kabul eylesin…” diyerek HAYDER bağışçılarına ve gönüllülerine de teşekkürlerini iletti.

Ümmet coğrafyasındaki bir diğer Yesevi Sofrası da Suriye’de kuruluyor...

Doğu Gutalı muhacirlerin çoğunluğunu oluşturduğu İdlib’de her gün 500 kişi için kurulan Yesevi Sofrası, Ramazan ayı boyunca devam edecek.

Bölgede bulunan HAYDER Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Eroğlu, Suriye’deki izlenimlerini paylaştı:

“Hoca Ahmet Yesevi Derneği olarak, İdlib’in Hazano bölgesinde, Hz. Ömer (radıyallahu anh) camisindeyiz. Burada bulunan kardeşlerimiz, savaşa ve imkânsızlıklara rağmen oruçlarını tutmaya devam ediyorlar. Birlikte Ezan-ı Muhammedi’nin okunmasını bekliyoruz. Sizlerin destekleriyle İdlib’te Müslüman kardeşlerimize iftar sofraları kurmaktan mutluyuz…”

Ellerinde kaplarıyla aileleri için yemek almaya gelmiş çocuklar, dernek görevlilerimize duygu dolu anlar yaşattı. Serkan Eroğlu, “kendi çocuklarımız aklımıza geldi. Dua edelim, Allah bu güzel çocukları memleketlerinde feraha kavuştursun… Durumlar gerçekten izah edemeyeceğimiz kadar vahim. Burada iftar sofrası kurulacağını duyanlar, gerek kaplarıyla gelerek, gerek direkt sofraya oturmak suretiyle aramıza katılıyorlar… Bağışçılarımıza ve gönüllülerimize tekrar teşekkür ediyoruz.” diyerek hislerini aktardı.

Hindistan’daki Müslümanlar, kurulan Yesevi Sofralarını sevinçle karşıladı.

HAYDER, yoksul ve ihtiyaç sahibi Müslümanların bulunduğu Hindistan’ın Carkhand bölgesinde, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Yesevi Sofraları kuruyor. Partner kuruluş Syed Ehraz Foundation’un kurucu başkanı Syed Ehraz Ahmet El Amiri’nin gözetimi altında kurulan sofralar, Ramazan ayı boyunca binlerce Carkhandlı Müslüman kardeşimizle buluşacak...

Türkiye’de ise Yesevi Sofraları ihtiyaç sahiplerinin evlerine gidiyor...

HAYDER Yurt İçi Yardım Birimi’nin tespit ettiği yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye Ramazan ayı boyunca her gün iftarlık yemek götürülerek, “Yesevi Sofrası” yoksul evlere taşınıyor.

Siz de Etiyopya’ya, Suriye, Hindistan ve Türkiye’de bir kişilik, 250 kişilik veya 500 kişilik iftar sofraları kurarak bu hayra ortak olabilirsiniz.

0212 923 1 923

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER