Tüm Haberler
Koca bir yılı geride bıraktık... (HAYDER 2019 Faaliyetleri)
31.12.2019

Koca bir yılı geride bıraktık. Hoca Ahmet Yesevi Derneği, desteklerinizle 2019 yılında birçok faaliyete imza attı...

Haydi, birlikte neler yaptığımıza bir bakalım...

Yemen’e gidiyoruz... Aylardan Ocak. 2015 yılından bu yana iç karışıklığın devam ettiği Yemen’de savaş devam ediyor... Mayınlı bölgeler, yollara yerleştirilen patlayıcılar, hava saldırıları, açlık, salgın hastalıklar... 

“Yemen’e Sessiz Kalma” sloganıyla yola çıkarak pirinç ve undan oluşan binlerce (4500 adet) gıda paketini Amran, Maarib ve Taiz’e ulaştırdık.

Yemen’de çatışmalar devam ederken ümmet coğrafyasının bir başka bölgesi Irak’ta da sular durulmadı...

İşgal ile birlikte milyonlarca insanın hayatını kaybettiği 2003 yılından bu yana, Irak’ta iç karışıklık devam ediyor. Terör örgütü DAEŞ’in saldırılarından kaçarak çadır kamplarda yaşamaya çalışan Kerkük Türkmenleri de zor günlerden geçiriyor. “Kardeşine Irak Kalma” diyerek 2019 yılının Şubat ayında Yahyava kampındaki kardeşlerimize yüzlerce (550 adet) kumanya paketi ulaştırdık.

Mart ayında Türk Kızılayı ile her yıl mutat olarak gerçekleştirdiğimiz Kan Bağışı Kampanyasını düzenlerken, bir yandan da Nisan ayında başlayacağımız “Geleceğe Bir Fidan Dik” kampanyasının hazırlıklarını tamamladık.

Ve Nisan ayı... Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin teşvikleri, sizin desteklerinizle İstanbul Şile’de “HAYDER Hatıra Ormanı”nı oluşturduk. Orman Genel Müdürlüğü’nün tahsis ettiği araziye 10 bin fidan diktik!

Fidan dikiminden dönerken Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocamızın sahipsiz, barınaksız sokak hayvanlarını görüp onlar için çalışma yapılması ricası üzerine sahipsiz hayvanlar için barınaklar yaptık.

Bursaspor taraftar grubunun bizim aracılığımızla Afrika’da su kuyusu açtığını biliyor muydunuz? Majid Mususi adıyla açılan su kuyusunun tüm masrafları Bursalı taraftarlarca karşılandı...

Nisan ayının sonlarına doğru gıda, giysi ve undan oluşan yardım konvoyumuz Suriye’ye yola çıktı. Türkmendağı Bölgesinde yer alan Hırbet El Coz Fırınımızdaki üretim için 26 ton un. İdlib kırsalında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahibi 1600 aileye kumanya, 4751 kişilik elbise ve 4812 kişilik ayakkabı yardımında bulunduk.

İşgal altındaki topraklarımız Filistin’de ablukaya karşı direnen Gazze kentinde 500 aileye kumanya yardımı ulaştırdık.

Cübbeli Ahmet Hocaefendi, Mustafa Özşimşekler Hocaefendi, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kaya ve mütevelli heyetimizin katılımlarıyla Mayıs ayının ilk günlerinde değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Toplantının önemli konularından biri de Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin sohbetlerinin yabancı dillere çevrilmesiydi...

Mayıs ayında başlattığımız sohbet çevirilerinde şu ana dek 242 kısa sohbeti yabancı dile çevirmiş bulunuyoruz. Bunların 125’i İngilizce, 105’i Arapça ve 12’si de Almanca... Çeviri çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

HAYDER en çok hangi sahada faaliyet yürütüyor diye soracak olursanız cevabımız ilim olur. Bu yıl 450 ilim yolcusu; hafızlık talebelerine, tekâmül okuyan hocaefendilere, ilahiyat ve diğer fakültelerde okuyan üniversite öğrencilerine, imam hatipli gençlere eğitim dönemi boyunca düzenli olarak burs desteğinde bulunduk...

Aşevimizin yıl boyunca hafta içi her gün 3500 kişilik iki öğün üç çeşit sıcak yemek ürettiğini biliyor muydunuz? 2019 yılında 70 eğitim kurumuna, gençlik merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerine düzenli olarak yemek ulaştırırken, HAYDER İkram Noktası’ndan da 500 kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirdik.

Yemek dağıttığımız ihtiyaç sahibi ailelere her ay kumanya yardımlarınızı da ulaştırdık. 800’ün üzerinde aileye içerisinde mercimek, pirinç, un, yağ vb. temel gıda malzemelerinin bulunduğu gıda paketlerini dağıtmaya devam ediyoruz.

Bu yıl Ramazan-ı Şerîf’de kurduğumuz Yesevi Sofraları için ülke sayısını 4’e çıkardık. Etiyopya Mekele bölgesinde, Hindistan Carkhand’da ve Suriye İdlib kırsalında geniş katılımlı iftar organizasyonları gerçekleştirdik. Ülkemizde; merkezimize gelebilenlere İkram noktasından dağıtım yaparken gelemeyen aileler için ise iftarlıklarını evlerine kadar götürdük... 30 gün boyunca düzenli olarak kurulan sofralarla 60 bin kişiyle Ramazan’ın sevincini paylaştık.

Ramazan-ı Şerif’in sonlarına doğru Cübbeli Ahmet Hocamızın katılımlarıyla Bursa Temsilciliğimizi hizmete açtık.

Ve Bayram... İlgilendiğimiz ailelerin çocukları her Ramazan Bayramı’nı iple çekiyor. Çünkü Ramazan Bayramı demek, HAYDER’de şenlik demek. Yurt içi yardım birimimizin tespit ettiği ihtiyaç sahibi ailelerden 1500 çocuğumuza bayramlık kıyafet dağıtımında bulunduk...

Bu sene yine sizin desteklerinizle Afrika ve Asya’da toplam 57 su kuyusu açtık! Binlerce insan yıllarca çektikleri su sıkıntısını artık yaşamayacak...

Haziran ayında, bir yandan ümmet coğrafyasında açtığımız su kuyularının denetim ve kontrollerini yaparken, diğer yandan da kurban bayramının hazırlıklarına başladık...

Kurban Bayramı’na gelmeden önce, Çin zulmü altında yıllardır çeşitli işkencelere maruz kalan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize değinmek istiyoruz... HAYDER olarak, Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınan Doğu Türkistanlı ailelere her ay gıda yardımında bulunuyoruz. Bu yardım çalışmaları kapsamında Yönetim Kurulumuz Temmuz ayında Doğu Türkistan Ulemaları Derneği’ni ziyarete giderek istişarelerde bulundular.

Bu yıl da 3 kıta 14 ülkede sizden aldığımız 11.676 hisseyi vekaletinizle keserek, kurban etlerini Afrika, Asya ve Balkanlardaki binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırdık.

Kurban Bayramı’nın dışında 2019 yılında Türkiye’de 1744 hisse Adak, Akika ve Şükür kurbanı kestik. Kesilen bu kurbanların etlerini ise HAYDER Aşevi’nde değerlendirerek yine ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Yurt dışı çalışmalarımızın en önemli ayaklarından birisi Suriye... 8 yıldır savaşın devam ettiği Suriye’de İdlib krizi hala çözülebilmiş değil. Bu sebeple Eylül ayında düzenlediğimiz “İdlib’i Unutma” yardım kampanyasıyla birlikte kırsal kesimde yaşayan binlerce aileye, bölgedeki partner kuruluşlarımız vasıtasıyla battaniye ve kumanya yardımları ulaştırdık.

Suriye’de ve Türkiye’deki önemli çalışmalarımız arasında Yetim Yardımları da yer alıyor. Yurt içinde 1992 yetime doğrudan yardım eli uzattık. Suriye’de ise yetim kampında kalan 50 yavrumuza, sizlerin yardımlarını her ay düzenli olarak ulaştırdık.

Ekim ayındaki önemli faaliyetlerimizin başında Afrika geliyor. “Afrika’ya Umut Ol” deyip kara kıtaya doğru yola çıktık. Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Etiyopya’daki eğitim kurumlarımızda öğrenim gören onlarca talebemize kitap, kalem, defter, çanta ve kumanyadan oluşan yardım malzemeleri dağıttık. 

Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli çalışmamız ise Yesevi Paneli... Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatının ele alındığı özel programa Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi, Prof. Dr. Necdet Tosun, Prof. Dr. Nadirhan Hasan, Dr. Öğr. Üyesi Necdet Yılmaz ve Dr. Hayati Bice gibi çok önemli isimler katıldı. İsmiyle şereflendiğimiz Hazreti bir kez daha hayırla yâd ettik...

Kış aylarının gelmesiyle birlikte kan ihtiyacı artan Türk Kızılayı’na İsmailağa Derneği, Kıyamder, İddef, İlkseç Vakfı ve Sultander ile birlikte ortak organizasyon düzenleyerek destek olduk. 

2019 yılının son aylarında doğaya ve ekonomiye katkı sağlamak, israfı önlemek ve kamusal fayda anlayışıyla başlattığımız 0 Atık, İkinci Yeni Projesi; veren el ile alan elin arasında eşya köprüsü oldu. Yüzlerce ikinci el eşyayı alıp onardıktan sonra tespit ettiğimiz mağdur ailelere ulaştırarak sevinçlerine ortak oluyoruz...

Ve 2019 yılının en önemli projelerinden biri, Habeşistan’a vefa projesinin finali için kolları sıvadık. 2016 yılında Etiyopya Mekele’de inşa ettiğimiz ve eğitime devam eden kurumumuzun hemen yanına 572 metrekarelik cami yapıyoruz... 

Bir miladi yılın daha sonuna geldik. 2019 yılında HAYDER’in çalışmalarına destek olarak yurt içinde ve yurt dışında yüzbinlerce mazlum ve mağdura yardım eli uzatılmasına vesile olan, dualarıyla bizi destekleyen on binlerce gönüllümüze ve bağışçımıza teşekkür ederiz.

Hep birlikte başardık.

Paylaş
SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER