Tüm Haberler
İkinci Yeni - Eşya Köprüsü Projesi!
04.11.2019

İkinci Yeni Projesi – Eşya Köprüsü nedir? Bu proje ile ne amaçlanmaktadır?

2015 yılından bu yana kamu yararına faaliyetler gerçekleştiren Hoca Ahmet Yesevi Derneği, “İkinci Yeni – Eşya Köprüsü” projesiyle alan el ile veren el arasında kardeşlik köprüsü kuruyor.

HAYDER, kullanılabilir durumdaki ikinci el ya da hiç kullanmadığınız sıfır eşyalarınızı alarak, yurt içi yardım biriminin tespit ettiği yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaştırıyor. Evinizde ya da işyerinizde kullanmadığınız eşyalar mağdurların yüzlerinde tebessüme vesile oluyor. Hayırseverlerin ve ihtiyaç sahiplerinin bir araya geldiği bu proje ile birlikte çok sayıda gönüllü ve bağışçımızdan büyük destek bekliyoruz.

Kullanılabilir durumdaki beyaz eşyadan oturma gruplarına, mutfak eşyasından mobilyaya kadar ikinci el eşyalarını bağışlamak isteyenler 0212 923 1 923 numaralı HAYDER Çağrı Merkezi ile iletişime geçebilirler.

“Eşya Köprüsü” çalışması sayesinde, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve kullanılabilir durumdaki ikinci el ürünlerin bakım onarım işlemlerini gerçekleştirerek ürünün geri kazanımının sağlanması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Ne tür eşyalar bağışlayabilirim?

Elektrikli aletler, beyaz eşyalar, mobilya grupları, iş teçhizat ve ekipmanları gibi ev ve iş ortamında kullanılabilecek tüm eşya türlerinde bağış yapabilirsiniz: Koltuk, çekyat, yatak, yorgan, halı, ocak, fırın, masa, dolap, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge vb. eşyalar buna örnek gösterilebilir.

Nasıl eşya bağışında bulunabilirim?

0212 923 1 923 numaralı HAYDER Çağrı Merkezi’ni arayarak eşya bağışlamak istediğinizi bildirebilirsiniz. Eşyanın işlevselliğinin kontrol edilmesi için görevli arkadaşlarımız sizden randevu talep edeceklerdir. Durum tespitinin ardından, ekibimiz kurumumuza ait araçlarla gelerek eşyayı makbuz karşılığında adresinizden alıp ihtiyaç sahibi aileye ulaştıracaktır.

Bu projeye nakdi destekte bulunabilir miyim?

HAYDER’in “İkinci Yeni – Eşya Köprüsü” projesine www.ahmetyesevi.org.tr web adresi üzerinden nakdi destekte de bulunabilir, “Verebileceğim ikinci el veya sıfır bir eşyam yok ancak bağışladığım bu miktar parayla bir ailenin ihtiyacı olan eşyaları alabilirsiniz...” diyerek bu hayra siz de ortak olabilirsiniz.

Eşyamı elden teslim edebilir miyim?

HAYDER dernek merkezine gelerek eşyanızı elden teslim edebilirsiniz.

İstanbul dışından eşya bağışında bulunabilir miyim?

Kargo gönderim ücretini karşılayarak İstanbul dışından da eşya bağışında bulunabilirsiniz.

Hiç kullanılmamış, sıfır eşya bağışlayabilir miyim?

İkinci el eşya ile birlikte hiç kullanılmamış, sıfır eşyaları da bağışlayabilirsiniz.

Bağışlamak istediğim eşyada kusur bulunuyor, alıyor musunuz?

Kusurlu eşyaların tamamı HAYDER’in İstanbul’daki Bakım Onarım Atölyesi’nde uzman görevliler tarafından tamir edilerek kullanıma uygun hale getirilmektedir.

Eşya bağışında bulunurken nelere dikkat etmeliyim?

Kullanım ömrünü tüketmiş, kronik arızası bulunan veya tamiratı mümkün olmayan eşyalar kabul edilmemektedir. Bu konuda hassasiyet göstermenizi rica ediyoruz.

Bağış yapılan aileleri nasıl tespit ediyorsunuz?

HAYDER yurt içi yardım birimi, İstanbul’un Fatih, Alibeyköy, Zeytinburnu gibi çeşitli ilçelerinde bizzat ev ziyaretlerinde bulunarak yüzlerce ihtiyaç sahibi aileyi tespit etmiştir. Bu konudaki çalışmalarını da her geçen gün hız kesmeden sürdürmektedir.

Bu ailelere her ay düzenli olarak kumanya yardımı yapıldığı gibi HAYDER Aşevi tarafından günlük yemek dağıtımı da gerçekleştirilmektedir. Ramazan aylarında iftarlık ve sahurluk yemek verilmesinin yanı sıra Kurban Bayramı’nda da et yardımı yapılmaktadır.

HAYDER ile nasıl irtibata geçebilirim?

WhatsApp’tan +90 532 655 92 32 numaralı hattımızdan ve 0212 923 1 923 numaralı Çağrı Merkezi’mizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği, koronavirüs sebebiyle evlerinden çıkamayan 65 yaş üzerindeki büyüklerimize ve ihtiyaç sahibi ailelere, her gün evlerine kadar giderek sıcak yemek dağıtımında bulunuyor!
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin “Sorun Küresel, Mücadele Ulusal” anlayışıyla bu zorlu süreçte aldığı bazı önlemler ve çalışmalar şu şekildedir...
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği, bu yıl Ramazan-ı Şerif’te 6 ülkede Yesevi Sofrası kurarak, Ramazan sevincini ümmet coğrafyasındaki ihtiyaç sahibi Müslümanlarla paylaşıyor!
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği, yurt içinde yaptığı ev ziyaretleri sonucunda tespit ettiği yüzlerce/binlerce ihtiyaç sahibi aileye, Ramazan ayı boyunca tüm kuru gıda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde hazırlanan “Yesevi Kumanyası” dağıtıyor!
  • Sayın Cumhurbaşkanımızın uyarılarını dikkate alarak, HAYDER personelinin bir kısmı evden, bir kısmı da dernek merkezinden çalışmalarına devam edecektir.