Tüm Haberler
İkinci Yeni - Eşya Köprüsü Projesi!
04.11.2019

İkinci Yeni Projesi – Eşya Köprüsü nedir? Bu proje ile ne amaçlanmaktadır?

2015 yılından bu yana kamu yararına faaliyetler gerçekleştiren Hoca Ahmet Yesevi Derneği, “İkinci Yeni – Eşya Köprüsü” projesiyle alan el ile veren el arasında kardeşlik köprüsü kuruyor.

HAYDER, kullanılabilir durumdaki ikinci el ya da hiç kullanmadığınız sıfır eşyalarınızı alarak, yurt içi yardım biriminin tespit ettiği yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye ulaştırıyor. Evinizde ya da işyerinizde kullanmadığınız eşyalar mağdurların yüzlerinde tebessüme vesile oluyor. Hayırseverlerin ve ihtiyaç sahiplerinin bir araya geldiği bu proje ile birlikte çok sayıda gönüllü ve bağışçımızdan büyük destek bekliyoruz.

Kullanılabilir durumdaki beyaz eşyadan oturma gruplarına, mutfak eşyasından mobilyaya kadar ikinci el eşyalarını bağışlamak isteyenler 0212 923 1 923 numaralı HAYDER Çağrı Merkezi ile iletişime geçebilirler.

“Eşya Köprüsü” çalışması sayesinde, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve kullanılabilir durumdaki ikinci el ürünlerin bakım onarım işlemlerini gerçekleştirerek ürünün geri kazanımının sağlanması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Ne tür eşyalar bağışlayabilirim?

Elektrikli aletler, beyaz eşyalar, mobilya grupları, iş teçhizat ve ekipmanları gibi ev ve iş ortamında kullanılabilecek tüm eşya türlerinde bağış yapabilirsiniz: Koltuk, çekyat, yatak, yorgan, halı, ocak, fırın, masa, dolap, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge vb. eşyalar buna örnek gösterilebilir.

Nasıl eşya bağışında bulunabilirim?

0212 923 1 923 numaralı HAYDER Çağrı Merkezi’ni arayarak eşya bağışlamak istediğinizi bildirebilirsiniz. Eşyanın işlevselliğinin kontrol edilmesi için görevli arkadaşlarımız sizden randevu talep edeceklerdir. Durum tespitinin ardından, ekibimiz kurumumuza ait araçlarla gelerek eşyayı makbuz karşılığında adresinizden alıp ihtiyaç sahibi aileye ulaştıracaktır.

Bu projeye nakdi destekte bulunabilir miyim?

HAYDER’in “İkinci Yeni – Eşya Köprüsü” projesine www.ahmetyesevi.org.tr web adresi üzerinden nakdi destekte de bulunabilir, “Verebileceğim ikinci el veya sıfır bir eşyam yok ancak bağışladığım bu miktar parayla bir ailenin ihtiyacı olan eşyaları alabilirsiniz...” diyerek bu hayra siz de ortak olabilirsiniz.

Eşyamı elden teslim edebilir miyim?

HAYDER dernek merkezine gelerek eşyanızı elden teslim edebilirsiniz.

İstanbul dışından eşya bağışında bulunabilir miyim?

Kargo gönderim ücretini karşılayarak İstanbul dışından da eşya bağışında bulunabilirsiniz.

Hiç kullanılmamış, sıfır eşya bağışlayabilir miyim?

İkinci el eşya ile birlikte hiç kullanılmamış, sıfır eşyaları da bağışlayabilirsiniz.

Bağışlamak istediğim eşyada kusur bulunuyor, alıyor musunuz?

Kusurlu eşyaların tamamı HAYDER’in İstanbul’daki Bakım Onarım Atölyesi’nde uzman görevliler tarafından tamir edilerek kullanıma uygun hale getirilmektedir.

Eşya bağışında bulunurken nelere dikkat etmeliyim?

Kullanım ömrünü tüketmiş, kronik arızası bulunan veya tamiratı mümkün olmayan eşyalar kabul edilmemektedir. Bu konuda hassasiyet göstermenizi rica ediyoruz.

Bağış yapılan aileleri nasıl tespit ediyorsunuz?

HAYDER yurt içi yardım birimi, İstanbul’un Fatih, Alibeyköy, Zeytinburnu gibi çeşitli ilçelerinde bizzat ev ziyaretlerinde bulunarak yüzlerce ihtiyaç sahibi aileyi tespit etmiştir. Bu konudaki çalışmalarını da her geçen gün hız kesmeden sürdürmektedir.

Bu ailelere her ay düzenli olarak kumanya yardımı yapıldığı gibi HAYDER Aşevi tarafından günlük yemek dağıtımı da gerçekleştirilmektedir. Ramazan aylarında iftarlık ve sahurluk yemek verilmesinin yanı sıra Kurban Bayramı’nda da et yardımı yapılmaktadır.

HAYDER ile nasıl irtibata geçebilirim?

WhatsApp’tan +90 532 655 92 32 numaralı hattımızdan ve 0212 923 1 923 numaralı Çağrı Merkezi’mizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER
  • HAYDER, İdlib kırsalında yaşayan ve illerimizin sınırlarına doğru göç etmek zorunda kalan aileler için büyük kış yardım kampanyası düzenliyor!
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği, yedi yıldır insani krizin devam ettiği Yemen'de, çatışmalardan etkilenen yoksul ve ihtiyaç sahibi Müslümanlara 25 kg un, 10 kg pirinç ve 2 litre sıvı yağdan oluşan 500 gıda paketi dağıttı.
  • HAYDER, yardımlarınızla Etiyopya, Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Somali’deki ihtiyaç sahibi Müslümanlara eğitim gereçleri ulaştırıyor.
  • Yurt dışında 14 bin 821, yurt içinde ise 694 hisse ile kurban kesen HAYDER, Kazakistan'dan Keşmir’e, Burkina Faso'dan Bulgaristan'a, Yemen’den Somali’ye kadar gönül coğrafyamızın her bir köşesine bayram mutluluğunu taşıdı.
  • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak esas değildir. Dağıtmak esastır. HAYDER olarak bizim güzel bir sloganımız var. ”HAYDER dağıtmak için toplar, topladığını dağıtır”. Bağış yapanlar, dernek ve vakıflara bekletsin diye değil, ihtiyaç sahiplerini arayıp bulsun, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıksın diye yardım yaparlar. HAYDER, işte bunun için bağışlarınıza doğru adresler bulmaya devam ediyor.