Tüm Haberler
Haydi Türkiye, Bu Kurban Bayramı'nda da Kardeşin Paydaşın Olsun!
17.06.2020

Haydi Türkiye, Bu Kurban Bayramı’nda da “Kardeşin, Paydaşın Olsun!”

2015 yılı kurban organizasyonunda 2 bin hisse,
2016 yılında ise 4 bin 700 hisse,
2017 yılına gelindiğinde 8 bin 300 hisse,
2018 yılı Kurban Bayramı’nda 11 bin 100 hisse ve geçtiğimiz yıl 3 kıta 14 ülkede kilometrelerce yol kat ederek, 11 bin 676 hisse kurban kestik.
Ümmet coğrafyasındaki yüz binlerce ihtiyaç sahibi, HAYDER’in bu organizasyonundan faydalandı.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Afrika, Asya ve Balkanlarda kurbanlarınızı vekâletinizle kesiyor! Kurbanların etleri tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor.

HAYDER'in bu yıl kurban organizasyonu düzenleyeceği ülkeler: Etiyopya, Tanzanya, Burkina Faso, Kenya, Gine, Fildişi Sahili, Pakistan, Kazakistan, Somali, Bulgaristan, Hindistan, Yemen, Suriye ve Türkiye.

Kurbanınız Nasıl Kesiliyor?

Kurban ibadeti için gerekli uygunluğa sahip olan hayvanlar, kesim yaptığımız ülkelerdeki görevlilerimiz ve partner kuruluşlarımızın temsilcileri tarafından satın alınır. Kurban Bayramı’nın birinci günü bayram namazının hemen ardından bölgedeki hocaefendilerin de nezareti altında İslâmî usullere göre kurbanlık hayvanların kesimi gerçekleştirilir. Kesim işlemleri genellikle kurban bayramının ilk iki günü içerisinde tamamlanmakla birlikte bazı durumlarda bayramın üçüncü günü de gerçekleştirilebilmektedir. Kesilen ve parçalanan hayvanların etleri paylara bölünüp poşetlenerek, kesim yapılan bölgedeki ihtiyaç sahibi on binlerce mazlum aileye ulaştırılmaktadır.

Bölgelerde kurban kesimleri gerçekleştikten sonra çağrı merkezi bilgilendirilmekte ve çağrı merkezi üzerinden ivedi olarak bağışçılarımız kısa mesaj ile haberdar edilmektedir.

HAYDER’e Nasıl Kurban Bağışında Bulunabilirsiniz?

Kurban bağışlarınızı bize aşağıdaki şekillerde ulaştırabilirsiniz:

  1. İstanbul Fatih’teki dernek merkezimize gelerek makbuz mukabilinde bağışınızı elden teslim edebilirsiniz.
  2. Kuveyt Türk, Albaraka, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve PTT hesap numaralarımız üzerinden EFT/Havale yazarak bağışınızı yapabilirsiniz. Bankalar üzerinden gönderilen bağışlar için açıklama kısmına “Vacip Kurban Afrika” veya “Vacip Kurban Hindistan” şeklinde kurbanınızın türünü (Vacip, Adak, Akika, Şükür) ve hangi bölgede kestirmek istediğinizi cep telefonu numaranızla birlikte yazdırmanız gerekmektedir.
  3. www.ahmetyesevi.org.tr web sitemize girerek “Online Bağış” kısmından bağışınızı hızlıca ve kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Koronavirüs önlemlerinden dolayı sokağa çıkamayan bağışçılarımız için HAYDER, evinize gelerek bağışınızı makbuz karşılığında sizden almaktadır.

HAYDER’i Nasıl Vekil Tayin Edebilirsiniz?

Kurban kestirme hususunda izne delalet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Kurban hisse bedelini HAYDER’e ulaştırdığınızda, davranışınızla niyetinizi ortaya koymuş olduğunuz için ayrıca sözlü vekâlet alma şartı aranmıyor. Ancak HAYDER, yine de bağışçılarını arayarak sözlü vekâlet almaktadır. Sünnet-i Seniyyeye ittiba etmek açısından bu uygulamaya dikkat etmekteyiz. Kurban bedelini yatırırken açıklama kısmına not ettiğiniz telefon numarasından veya web sitemiz üzerinden gerçekleştirdiğiniz bağış sonrasında, tarafınıza ulaşılarak sözlü vekâletiniz alınmaktadır.

Yardım Kuruluşlarına Vekâlet Verilebilir Mi?

Kurbanlarınız için vakıf veya dernekleri vekil tayin edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, vekâlet verdiğiniz kurumun kurban ibadetinizi İslâmî usul ve kaideler doğrultusunda yerine getireceğinden emin olduğunuz güvenilir bir kurum olmasıdır.

HAYDER, Kurban Fiyatlarını Nasıl Belirliyor?

Dünyada ve ülkemizde kurban fiyatları değişiklik göstermektedir. Hoca Ahmet Yesevi Derneği, kurban kesimi yapılacak bölgelerde partner kuruluşlarla birlikte, bölgenin para pirimini de dikkate alarak fiyat çalışması yapmakta ve ortalama bir hisse bedeli belirlemektedir.

HAYDER’in 2020 yılı “Kardeşin Paydaşın Olsun” kurban organizasyonu için belirlediği fiyatlar şu şekildedir:
Yurt Dışı Hisse Bedeli 650 TL | Yurt İçi Hisse Bedeli 1000 TL

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER
  • HAYDER, yardımlarınızla Etiyopya, Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Somali’deki ihtiyaç sahibi Müslümanlara eğitim gereçleri ulaştırıyor.
  • Yurt dışında 14 bin 821, yurt içinde ise 694 hisse ile kurban kesen HAYDER, Kazakistan'dan Keşmir’e, Burkina Faso'dan Bulgaristan'a, Yemen’den Somali’ye kadar gönül coğrafyamızın her bir köşesine bayram mutluluğunu taşıdı.
  • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak esas değildir. Dağıtmak esastır. HAYDER olarak bizim güzel bir sloganımız var. ”HAYDER dağıtmak için toplar, topladığını dağıtır”. Bağış yapanlar, dernek ve vakıflara bekletsin diye değil, ihtiyaç sahiplerini arayıp bulsun, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıksın diye yardım yaparlar. HAYDER, işte bunun için bağışlarınıza doğru adresler bulmaya devam ediyor.
  • Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz. Korona virüs sebebiyle bu sene Ramazan-ı Şerif alışık olduğumuzdan biraz farklı geçti. Ne Cuma namazlarımızı, ne vakit namazlarımızı ve ne de teravih namazlarımızı camide eda edemedik. Ziyaretlerimizi yapamadık ve özellikle Hırkayı Şerif’i ziyaret edemedik. İftar sofralarında sevdiklerimizle ve ihtiyaç sahipleriyle buluşamadık. Ama her şeye rağmen Allah’ın Celle Celâlühü rızasını kazanmanın yollarını aradık. Bulanlar buldu, bulamayanlar pişman oldu. Ne güzel söylemiş, Bayezid-i Bestami Hazretleri; “O’nu aramakla bulamazsın, ancak bulanlar arayanlardır”
  • Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, cümlemizi muvaffak eylesin. Şefaâtine nail eylesin, şikayetinden emin eylesin. Amin.