Tüm Haberler
HAYDER'in Yardımları Kerkük Türkmenlerine Ulaştı!
19.02.2019

Kardeşine "Irak" Kalma

HAYDER'in, "Kardeşine Irak Kalma!" sloganıyla başlattığı yardımlar Irak'ın Kerkük kentindeki Yahyava Çadır Kampı'nda yaşayan Telaferli 550 aileye ulaştı.

Terör örgütü DEAŞ'ın 16 Haziran 2014'te Musul'a bağlı Telafer'i ele geçirmesinin ardından çok sayıda Türkmen başta Kerkük olmak üzere Irak'ın güney kentleri ile Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı.

DEAŞ'ın eline geçmeden önce nüfus oranı bakımından Irak'ın en büyük ilçesi kabul edilen Telafer'de, 300 bine yakın Türkmen yaşıyordu.

"Kardeşine Irak Kalma!" diyerek bağışçılarını ve gönüllülerini hayra davet eden HAYDER'in başlattığı yardım sonucu, içerisinde temel gıda malzemelerinin bulunduğu kumanya paketleri, Kerkük'teki Yahyava Kampı'nda yaşayan ihtiyaç sahibi binlerce insanın sofrasında aş oldu.

Kampta 5 yıldır yaşam mücadelesi veren aileler yazın kavurucu sıcaklar ve kışın ise dondurucu soğuklar nedeniyle çadırlarda yaşamanın çok zor olduğunu belirtiyorlar.

Telaferli 550 aile, döndüklerinde barınabilecekleri sağlam bir evleri olmadığı için hayatlarını Yahyava kampında idame ettirmek zorunda...

HAYDER, bölgeye yönelik yardım çalışmalarını önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi planlıyor.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER