Tüm Haberler
HAYDER, Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sahip Çıkıyor!
04.10.2018

HAYDER, Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sahip Çıkıyor!

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, türlü işkencelere maruz kalarak zorlu yaşam koşulları altında hayata tutunmaya çalışan Doğu Türkistan Müslümanları yardım bekliyor. 

Bölgede dinlerine, dillerine, kültürlerine ve kimliklerine el uzatılan yüz binlerce Doğu Türkistan’ lı kardeşimiz binin üzerinde toplama kampında tutsak durumda!

Namaz, oruç gibi ibadetlerin dahi yasaklardan dolayı yapılamaz olduğu bir ortamda, "kardeş aile" adı altında her Doğu Türkistanlı ailenin evine bir Çinli yerleştirilmesi durumun vehametini ortaya koyuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 35 milyon Doğu Türkistanlıyı asimile etmek ve katletmek için uyguladığı politikalar karşısında çaresiz kalan Müslümanlar seslerini dünyaya duyursalar da, birçok ülke bu duruma kayıtsız kaldı.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, bu zulme daha fazla sessiz kalmayarak yardım kampanyası başlattı. Zulümden kaçarak Türkiye'ye sığınan Doğu Türkistanlılar için Doğu Türkistan dernekleriyle irtibata geçilerek başlatılan kampanya burs, yetim aylığı, gıda gibi temel insani yardım malzemelerini içeriyor.

Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan Ulemaları Derneği, HAYDER Onursal Başkanı Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi ve HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya beyefendiye ziyarette bulundular. Ziyarette Doğu Türkistan Müslümanlarının uğradığı Çin zulmü hakkında istişare edildi.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin çaresizliği karşısında oldukça etkilenen hocaefendi, "Türkiye’deki Müslümanları bu konularda uyaralım, şuurlandıralım. Bu davaya hep birlikte sahip çıkalım ve Doğu Türkistan’da bulunan bu kardeşlerimize duacı olalım. Elimizden gelen gayreti göstererek kardeşlerimizin kurtulması ve Çinlilerin bu zulümleri durdurması için elimizden ne geliyorsa yapalım..." açıklamalarında bulundu.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
 • Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ümmet coğrafyasında kurulan Yesevi Sofralarından ilk görüntüler gelmeye başladı.
 • 12 Nisan Cuma günü Suriye’ye doğru yola çıkan dernek görevlilerimiz, kıymetli bağışçılarımızın ve gönüllülerimizin yardımlarını İdlib kırsalında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 • HAYDER Aşevi’nin 1 milyonun üzerinde insana yemek ulaştırmasına vesile olan siz değerli bağışçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 • Hayırda yarışan sizlerin destek ve bağışlarıyla Türkiye’den Suriye’ye, Etiyopya’dan Hindistan’a kadar Ramazan bereketini ulaştırmak için yollara çıkan HAYDER, binlerce mazluma umut olmaya gidiyor.
 • HAYDER'in, "Kardeşine Irak Kalma!" sloganıyla başlattığı yardımlar Irak'ın Kerkük kentindeki Yahyava Çadır Kampı'nda yaşayan Telaferli 550 aileye ulaştı.
 • HAYDER, İstanbul Şile'de "HAYDER Hatıra Ormanı" kurarak 10 bin fidan dikiyor!
SON HABERLER
 • Ramazan Faaliyetleri Hız Kesmeden Devam Ediyor!
  Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ümmet coğrafyasında kurulan Yesevi Sofralarından ilk görüntüler gelmeye başladı.
 • Mütevelli Heyeti Bir Araya Geldi
  Hoca Ahmet Yesevi Derneği Mütevelli Heyeti, 2 Mayıs Perşembe akşamı dernek merkezinde verilen yemekte bir araya geldi.
 • Suriye Yardımları Bölgeye Ulaştı
  12 Nisan Cuma günü Suriye’ye doğru yola çıkan dernek görevlilerimiz, kıymetli bağışçılarımızın ve gönüllülerimizin yardımlarını İdlib kırsalında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 • HAYDER Aşevi: Teşekkürler!
  HAYDER Aşevi’nin 1 milyonun üzerinde insana yemek ulaştırmasına vesile olan siz değerli bağışçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 • HAYDER Hatıra Ormanı Açıldı
  HAYDER Hatıra Ormanı, Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hoca Efendi’nin, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kaya’nın ve kıymetli gönüldaşlarımızın katılımlarıyla açıldı.