Tüm Haberler
HAYDER, Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sahip Çıkıyor!
04.10.2018

HAYDER, Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sahip Çıkıyor!

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, türlü işkencelere maruz kalarak zorlu yaşam koşulları altında hayata tutunmaya çalışan Doğu Türkistan Müslümanları yardım bekliyor. 

Bölgede dinlerine, dillerine, kültürlerine ve kimliklerine el uzatılan yüz binlerce Doğu Türkistan’ lı kardeşimiz binin üzerinde toplama kampında tutsak durumda!

Namaz, oruç gibi ibadetlerin dahi yasaklardan dolayı yapılamaz olduğu bir ortamda, "kardeş aile" adı altında her Doğu Türkistanlı ailenin evine bir Çinli yerleştirilmesi durumun vehametini ortaya koyuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 35 milyon Doğu Türkistanlıyı asimile etmek ve katletmek için uyguladığı politikalar karşısında çaresiz kalan Müslümanlar seslerini dünyaya duyursalar da, birçok ülke bu duruma kayıtsız kaldı.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, bu zulme daha fazla sessiz kalmayarak yardım kampanyası başlattı. Zulümden kaçarak Türkiye'ye sığınan Doğu Türkistanlılar için Doğu Türkistan dernekleriyle irtibata geçilerek başlatılan kampanya burs, yetim aylığı, gıda gibi temel insani yardım malzemelerini içeriyor.

Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan Ulemaları Derneği, HAYDER Onursal Başkanı Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi ve HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya beyefendiye ziyarette bulundular. Ziyarette Doğu Türkistan Müslümanlarının uğradığı Çin zulmü hakkında istişare edildi.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin çaresizliği karşısında oldukça etkilenen hocaefendi, "Türkiye’deki Müslümanları bu konularda uyaralım, şuurlandıralım. Bu davaya hep birlikte sahip çıkalım ve Doğu Türkistan’da bulunan bu kardeşlerimize duacı olalım. Elimizden gelen gayreti göstererek kardeşlerimizin kurtulması ve Çinlilerin bu zulümleri durdurması için elimizden ne geliyorsa yapalım..." açıklamalarında bulundu.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
 • HAYDER, İstanbul Şile'de "HAYDER Hatıra Ormanı" kurarak 10 bin fidan dikiyor!
 • "Yemen'e Sessiz Kalma!" sloganıyla başlattığımız yardım kampanyası Yemen'e ulaştı!
 • Ekiplerimiz soba, kumanya, un, giyim, hijyen ve bebek paketlerinden oluşan yardımları, İdlib'e bağlı Hırbet El Coz bölgesinde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize ulaştırarak bölgede dağıtımını gerçekleştirdi.
 • HAYDER, acil koduyla insani yardım malzemelerini Yemen’e doğru yola çıkarıyor. Dünyanın Sessiz Kaldığı Yemen’e, Sessiz Kalma! diyorsanız, HAYDER'in Yemen’e yönelik çalışmalarına destek olabilirsiniz.
 • Yesevi yolu yürüyüşümüzün yurtdışı ayağında “Afrika'ya Elini Uzat!" Kampanyasıyla başlayan insani yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
 • HAYDER, Hindistan'daki partner kuruluşu Syed Ehraz Foundation ile birlikte, efendimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallâhu aleyhi ve sellem'in dünyaya teşrif ettiği mübarek günün hatrına, Hindistan'daki ihtiyaç sahiplerine battaniye ve gıda...
SON HABERLER
 • Çanakkale Şehitleri İçin Hatm-i Şerifler Okuyoruz
  HAYDER olarak, Lalegül ailesi ile birlikte Çanakkale şehitlerimiz nezdinde tüm şühedamız için hatm-i şerifler okuyoruz. Okunan Hatm-i Şeriflerin duası Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi tarafından yapılacaktır.
 • HAYDER, Geleceğe Bir Fidan Dikiyor!
  HAYDER, İstanbul Şile'de "HAYDER Hatıra Ormanı" kurarak 10 bin fidan dikiyor!
 • HAYDER'in Yardımları Yemen'e Ulaştı!
  "Yemen'e Sessiz Kalma!" sloganıyla başlattığımız yardım kampanyası Yemen'e ulaştı!
 • Genç Yesevi Çalışmalarına Başladı!
  Vatanına, milletine ve bayrağına bağlı bir gençlik oluşumuna vesile olmak için yola çıkan "Genç Yesevi", Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi'nin Mekke'nin Fethi'nin 1389. sene-i devriyesinde yaptığı duyuruyla faaliyetlerine başladı.
 • Mekke'nin Fethi Gecesini İhya Ettik!
  Hoca Ahmet Yesevi Derneği olarak, 31 Aralık Pazartesi'yi Salı gününe bağlayan gecede, Mekke'nin Fethi'nin 1389. sene-i devriyesi münasebetiyle Sinan Erdem Spor Salonu'nda program düzenledik.