Tüm Haberler
HAYDER, Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sahip Çıkıyor!
04.10.2018

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, türlü işkencelere maruz kalarak zorlu yaşam koşulları altında hayata tutunmaya çalışan Doğu Türkistan Müslümanları yardım bekliyor. 

Bölgede dinlerine, dillerine, kültürlerine ve kimliklerine el uzatılan yüz binlerce Doğu Türkistan’ lı kardeşimiz binin üzerinde toplama kampında tutsak durumda!

Namaz, oruç gibi ibadetlerin dahi yasaklardan dolayı yapılamaz olduğu bir ortamda, "kardeş aile" adı altında her Doğu Türkistanlı ailenin evine bir Çinli yerleştirilmesi durumun vehametini ortaya koyuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 35 milyon Doğu Türkistanlıyı asimile etmek ve katletmek için uyguladığı politikalar karşısında çaresiz kalan Müslümanlar seslerini dünyaya duyursalar da, birçok ülke bu duruma kayıtsız kaldı.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, bu zulme daha fazla sessiz kalmayarak yardım kampanyası başlattı. Zulümden kaçarak Türkiye'ye sığınan Doğu Türkistanlılar için Doğu Türkistan dernekleriyle irtibata geçilerek başlatılan kampanya burs, yetim aylığı, gıda gibi temel insani yardım malzemelerini içeriyor.

Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan Ulemaları Derneği, HAYDER Onursal Başkanı Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi ve HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya beyefendiye ziyarette bulundular. Ziyarette Doğu Türkistan Müslümanlarının uğradığı Çin zulmü hakkında istişare edildi.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin çaresizliği karşısında oldukça etkilenen hocaefendi, "Türkiye’deki Müslümanları bu konularda uyaralım, şuurlandıralım. Bu davaya hep birlikte sahip çıkalım ve Doğu Türkistan’da bulunan bu kardeşlerimize duacı olalım. Elimizden gelen gayreti göstererek kardeşlerimizin kurtulması ve Çinlilerin bu zulümleri durdurması için elimizden ne geliyorsa yapalım..." açıklamalarında bulundu.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
 • HAYDER, acil koduyla insani yardım malzemelerini Yemen’e doğru yola çıkarıyor. Dünyanın Sessiz Kaldığı Yemen’e, Sessiz Kalma! diyorsanız, HAYDER'in Yemen’e yönelik çalışmalarına destek olabilirsiniz.
 • Yesevi yolu yürüyüşümüzün yurtdışı ayağında “Afrika'ya Elini Uzat!" Kampanyasıyla başlayan insani yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
 • HAYDER, Hindistan'daki partner kuruluşu Syed Ehraz Foundation ile birlikte, efendimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallâhu aleyhi ve sellem'in dünyaya teşrif ettiği mübarek günün hatrına, Hindistan'daki ihtiyaç sahiplerine battaniye ve gıda...
 • Gazze'ye, Kudüs'e ve işgal altındaki tüm Filistin topraklarına sahip çıkarak kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için girdiğimiz bu yolda siz de HAYDER'e destek olarak kardeşlik köprülerini güçlendirmeye vesile olabilirsiniz.
 • Mazlum ve mağdurlara her daim yardım elini uzatan HAYDER, daha öncesinde çadırkent ve bambu evler kurarak destek olduğu Arakanlı Müslümanlara, bu kez Türk Kızılayı ile birlikte ortak bir çalışma gerçekleştirerek temel insani yardım malzemeleri ula...
 • Gıda, barınma, ısınma ve hijyen gibi son derece önem arz eden malzemelerden oluşan büyük kış yardım konvoyu desteklerinizle Suriye'ye doğru yola çıkmaya hazırlanıyor.
SON HABERLER
 • Dünya'nın Sessiz Kaldığı Yemen'e Sessiz Kalma!
  HAYDER, acil koduyla insani yardım malzemelerini Yemen’e doğru yola çıkarıyor. Dünyanın Sessiz Kaldığı Yemen’e, Sessiz Kalma! diyorsanız, HAYDER'in Yemen’e yönelik çalışmalarına destek olabilirsiniz.
 • "Kara Kıta" Afrika'ya Yardımlarınız Ulaştı!
  Yesevi yolu yürüyüşümüzün yurtdışı ayağında “Afrika'ya Elini Uzat!" Kampanyasıyla başlayan insani yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
 • "Her Öğrenciye Bir Kur'an-ı Kerim" Dağıtımı Başladı!
  Hoca Ahmet Yesevi Derneği olarak başlattığımız "Her Öğrenciye Bir Kur'an-ı Kerim" projesi kapsamında, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Kaya beyefendi ile birlikte İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret ederek, öğrenci kardeşlerimize Kur'an-ı Kerim hediye ettik.
 • Hindistan'da Mevlid-i Şerif Organizasyonu
  HAYDER, Hindistan'daki partner kuruluşu Syed Ehraz Foundation ile birlikte, efendimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallâhu aleyhi ve sellem'in dünyaya teşrif ettiği mübarek günün hatrına, Hindistan'daki ihtiyaç sahiplerine battaniye ve gıda yardımında bulundu. HAYDER olarak, Türkiye ile sınırlı kalmayıp, ümmet coğrafyasında kurduğumuz kardeşlik köprüleriyle birlikte Hindistan'daki Müslüman kardeşlerimizle de oradaki temsilcilerimiz vasıtasıyla Mevlid-i Şerif gecesini ihya etmenin sevinci içerisindeyiz.
 • Mevlid-i Şerifi Dernek Merkezimizde İhya Ettik
  Alemlere rahmet olarak gönderilen, kâinatın efendisi, hâtemü'l enbiyâ, sonsuz rahmet, efendimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem'in dünyaya teşrif ettiği Rebiülevvel ayının 12. gecesinde, dernek merkezimizde onursal başkanımız Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi ve cemaatimiz ile birlikte Mevlid-i Şerif gecemizi ihya ettik.