Tüm Haberler
HAYDER, Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sahip Çıkıyor!
04.10.2018

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, türlü işkencelere maruz kalarak zorlu yaşam koşulları altında hayata tutunmaya çalışan Doğu Türkistan Müslümanları yardım bekliyor. 

Bölgede dinlerine, dillerine, kültürlerine ve kimliklerine el uzatılan yüz binlerce Doğu Türkistan’ lı kardeşimiz binin üzerinde toplama kampında tutsak durumda!

Namaz, oruç gibi ibadetlerin dahi yasaklardan dolayı yapılamaz olduğu bir ortamda, "kardeş aile" adı altında her Doğu Türkistanlı ailenin evine bir Çinli yerleştirilmesi durumun vehametini ortaya koyuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 35 milyon Doğu Türkistanlıyı asimile etmek ve katletmek için uyguladığı politikalar karşısında çaresiz kalan Müslümanlar seslerini dünyaya duyursalar da, birçok ülke bu duruma kayıtsız kaldı.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, bu zulme daha fazla sessiz kalmayarak yardım kampanyası başlattı. Zulümden kaçarak Türkiye'ye sığınan Doğu Türkistanlılar için Doğu Türkistan dernekleriyle irtibata geçilerek başlatılan kampanya burs, yetim aylığı, gıda gibi temel insani yardım malzemelerini içeriyor.

Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan Ulemaları Derneği, HAYDER Onursal Başkanı Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi ve HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya beyefendiye ziyarette bulundular. Ziyarette Doğu Türkistan Müslümanlarının uğradığı Çin zulmü hakkında istişare edildi.

Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin çaresizliği karşısında oldukça etkilenen hocaefendi, "Türkiye’deki Müslümanları bu konularda uyaralım, şuurlandıralım. Bu davaya hep birlikte sahip çıkalım ve Doğu Türkistan’da bulunan bu kardeşlerimize duacı olalım. Elimizden gelen gayreti göstererek kardeşlerimizin kurtulması ve Çinlilerin bu zulümleri durdurması için elimizden ne geliyorsa yapalım..." açıklamalarında bulundu.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
 • Hoca Ahmet Yesevi Derneği, hafızlık talebelerine, ihtisas yapan hocaefendilere, üniversite ve ilahiyat okuyan öğrencilere burs desteği sağlıyor.
 • HAYDER Aşevi, 2018-2019 yeni eğitim öğretim yılı için hız kesmeden çalışmalarına başladı. Kur'an kursunda okuyan talebeler, üniversitede eğitim gören öğrenciler ve diğer eğitim kurumlarında ilim tahsil eden kardeşlerimiz için sezonun ilk hazır...
 • Eğitimsizlik, açlık, kuraklık ve susuzluk gibi başlıca problemlerle uğraşan Afrika kıtasının umudu ve neşesi olmaya hazırlanıyoruz.
 • Hoca Ahmet Yesevi Derneği, "Bir Hisse Ortak Ol" sloganıyla çıktığı, 2018 yılı Kurban organizasyonunda, Türkiye ile birlikte 3 kıtada, 13 ülkede 11.087 hisse ile 1.584 büyükbaş kurbanın kesimini bağışçılarının vekaletiyle gerçekleştirerek...
 • Ülkemizin ekonomik saldırıya maruz kaldığı açık bir gerçektir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ekonomik ayağını gerçekleştirmek isteyen, ülkemizi her fırsatta zayıflatarak, milletimizin birlik ve beraberliğini bozma arzu ve gayretinde olan empery...
 • Hoca Ahmet Yesevi Derneği olarak, "Bir 'Hisse' Ortak Ol!" sloganıyla çıktığımız "Yesevi Yolu"nda on binlerce mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi kardeşimizle bayram mutluluğunu paylaşmaya hazırlanıyoruz!
SON HABERLER
 • HAYDER'den İlim Talebelerine Burs Desteği!
  Hoca Ahmet Yesevi Derneği, hafızlık talebelerine, ihtisas yapan hocaefendilere, üniversite ve ilahiyat okuyan öğrencilere burs desteği sağlıyor.
 • HAYDER, Doğu Türkistanlı Müslümanlara Sahip Çıkıyor!
  Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, türlü işkencelere maruz kalarak zorlu yaşam koşulları altında hayata tutunmaya çalışan Doğu Türkistan Müslümanları yardım bekliyor.
 • HAYDER Aşevi, Yeni Eğitim Öğretim Sezonuna Hazırlıklarını Tamamladı
  HAYDER Aşevi, 2018-2019 yeni eğitim öğretim yılı için hız kesmeden çalışmalarına başladı. Kur'an kursunda okuyan talebeler, üniversitede eğitim gören öğrenciler ve diğer eğitim kurumlarında ilim tahsil eden kardeşlerimiz için sezonun ilk hazırlıkları tamamlandı.
 • Afrika'ya Elini Uzat
  Eğitimsizlik, açlık, kuraklık ve susuzluk gibi başlıca problemlerle uğraşan Afrika kıtasının umudu ve neşesi olmaya hazırlanıyoruz.
 • Kurbanlarınız İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıldı
  Hoca Ahmet Yesevi Derneği, "Bir Hisse Ortak Ol" sloganıyla çıktığı, 2018 yılı Kurban organizasyonunda, Türkiye ile birlikte 3 kıtada, 13 ülkede 11.087 hisse ile 1.584 büyükbaş kurbanın kesimini bağışçılarının vekaletiyle gerçekleştirerek, bu yıl yine İslâm Coğrafyasında Ümmetin Umudu oldu.