Tüm Haberler
HAYDER, Afrika'ya Umut Olmaya Devam Ediyor!
04.09.2020

Afrika’da sömürülen ve zulme uğrayan Müslümanlar; ekmek gibi su gibi eğitime de ihtiyaç duyuyor.

HAYDER, yardımlarınızla EtiyopyaFildişi SahiliBurkina Faso ve Somali’deki ihtiyaç sahibi Müslümanlara eğitim gereçleri ulaştırıyor.

Kıtlık, açlık, kuraklık ve susuzluk gibi başlıca problemlerle uğraşan Afrika kıtasının umudu ve neşesi olmaya hazırlanan HAYDER, gıda ve eğitim gibi temel ihtiyaç malzemelerini Afrika'ya götürerek mazlumların yüzünde tebessüme vesile olacak.

Bilindiği üzere Hoca Ahmet Yesevi Derneği, 2019 yılının Nisan ayında Etiyopya'da cami inşasına başlamıştı. HAYDER'in aynı zamanda Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Etiyopya'da onlarca öğrenciyi mezun ettiği üç eğitim kurumu bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra, HAYDER, bugüne dek Afrika kıtasında 150'nin üzerinde su kuyusu açtı... 

Afrika, Ramazan ve Kurban Bayramlarında da unutulmadı

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, 2020 yılında bir ilk olarak Ramazan-ı Şerîf mutluluğunu Afrika’ya da taşıdı. Etiyopya’nın Mekele bölgesinde kurulan sofralara, ümmet coğrafyasının diğer bölgelerinde olduğu gibi her gün 500 kişilik sıcak iftar yemeği dağıtıldı.

Bu yıl kurban bayramında 14 ülkede kurban organizasyonu düzenleyen HAYDER’in, kesim yaptığı ülkelerin yarısı Afrika kıtasında yer alıyor: Burkina Faso, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gine, Kenya, Somali ve Tanzanya.

HAYDER, “Afrika’ya Umut Ol” sloganıyla bu yıl da yola çıkıyor

Desteklerinizle kara kıtanın nur yüzlü Müslümanlarına, her yıl olduğu gibi bu yıl da yardımlarınızı ulaştırarak Yesevi Yolu yürüyüşümüze durmaksızın devam ediyoruz.

AFRİKA yazıp 1466'ya SMS gönder, 10 TL bağışta bulun.
Bir kısa mesaj ile siz de bir Afrikalı çocuğu kalem, kitap veya defterle buluşturabilirsiniz.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER
  • HAYDER, yardımlarınızla Etiyopya, Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Somali’deki ihtiyaç sahibi Müslümanlara eğitim gereçleri ulaştırıyor.
  • Yurt dışında 14 bin 821, yurt içinde ise 694 hisse ile kurban kesen HAYDER, Kazakistan'dan Keşmir’e, Burkina Faso'dan Bulgaristan'a, Yemen’den Somali’ye kadar gönül coğrafyamızın her bir köşesine bayram mutluluğunu taşıdı.
  • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak esas değildir. Dağıtmak esastır. HAYDER olarak bizim güzel bir sloganımız var. ”HAYDER dağıtmak için toplar, topladığını dağıtır”. Bağış yapanlar, dernek ve vakıflara bekletsin diye değil, ihtiyaç sahiplerini arayıp bulsun, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıksın diye yardım yaparlar. HAYDER, işte bunun için bağışlarınıza doğru adresler bulmaya devam ediyor.
  • Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz. Korona virüs sebebiyle bu sene Ramazan-ı Şerif alışık olduğumuzdan biraz farklı geçti. Ne Cuma namazlarımızı, ne vakit namazlarımızı ve ne de teravih namazlarımızı camide eda edemedik. Ziyaretlerimizi yapamadık ve özellikle Hırkayı Şerif’i ziyaret edemedik. İftar sofralarında sevdiklerimizle ve ihtiyaç sahipleriyle buluşamadık. Ama her şeye rağmen Allah’ın Celle Celâlühü rızasını kazanmanın yollarını aradık. Bulanlar buldu, bulamayanlar pişman oldu. Ne güzel söylemiş, Bayezid-i Bestami Hazretleri; “O’nu aramakla bulamazsın, ancak bulanlar arayanlardır”
  • Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, cümlemizi muvaffak eylesin. Şefaâtine nail eylesin, şikayetinden emin eylesin. Amin.