Tüm Haberler
Haydi! Afrika'ya Umut Ol
02.09.2019

Kıtlık, kuraklık, eğitim şartlarının yetersizliği ve bin bir çeşit imkânsızlık...

Afrika topraklarının yıllarca yaşadığı zorluklar bugün de devam ediyor. Hoca Ahmet Yesevi Derneği, ümmetin kara kıtasında yardım faaliyetlerini sürdürerek kardeşlerimize bu yıl da umut olmak için yollara çıkıyor.

“HAYDER’in Afrika’daki Faaliyetleri”

HAYDER, Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Etiyopya’daki eğitim kurumlarıyla geleceğin âlimlerini yetiştiriyor. İlmi ve fenni derslerin talibi olan genç yaştaki öğrenciler ile içerisinde bulunduğu topluma Rabbimizin kelamı Kur’an-ı Kerim’i ve Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem’in sünneti seniyyesini öğretecek bir toplumun inşa edilmesine vesile oluyor.

Aynı zamanda Kurban ve Ramazan dönemlerinde de Afrika çalışmaları çeşitli bölge ve köylerde devam etti.

2019 yılı kurban organizasyonu kapsamında Afrika’da 8 ülkede 9240 hisse kurban keserek bayram mutluluğu kardeşlerimizle paylaşıldı. Kesilen kurbanların etleri Afrika’daki onlarca köyde yaşam mücadelesi veren on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.

Bu yıl bir ilk olarak Ramazan ayı boyunca her gün Etiyopya’daki İstanbul Camii’nin avlusunda binlerce kişi için Yesevi Sofraları kuruldu.

Yine HAYDER, 2019 yılının ilk 8 ayı içerisinde Afrika’da 34 su kuyusu açarak kardeşlerimize serinlik oldu.

“HAYDER ile Afrika’ya Umut Ol”

HAYDER tüm bu faaliyetlerle birlikte, başta gıda paketleri ve eğitim araç gereçlerini kara kıtaya ulaştırmak üzere “Afrika’ya Umut Ol” kampanyasını başlatıyor. 

Siz değerli HAYDER bağışçılarının ve gönüllülerinin destekleriyle yeterli sayıda kitap, defter ve kalemin bulunmadığı bölgelere, eğitim kurumlarına, talebelerimizin daha iyi öğrenim görebilmeleri adına emanetleriniz ulaştırılacaktır. Yardımlar sadece eğitim kurumlarında kullanılacak araç gereçlerle sınırlı değil; aynı zamanda gözleri yollara bakan ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz için gıda paketleri de bölgeye götürülecek.

Bağışlarınıza doğru adresler bulan HAYDER’in geçtiğimiz yıl başlattığı “Afrika’ya Umut Ol” kampanyasına bu yıl siz de destek vererek daha çok mağdur Müslümana ulaşılmasına vesile olabilirsiniz.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
 • HAYDER Aşevi, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında hizmet vermek için hazırlıklarını tamamlayarak dün ilk sevkiyatını gerçekleştirdi.
 • HAYDER, 2019 yılı kurban organizasyonunu “Kardeşin Paydaşın Olsun” mottosuyla gerçekleştirerek, 3 kıta 14 ülkede emanetiniz olan kurbanlarınızı vekaletinizle kesti ve kurbanların etlerini kesim yapılan bölgede tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere...
 • #İdlibiUnutma | HAYDER, Suriye’ye doğru yola çıkarak İdlib kırsalında yaşam mücadelesi veren yüzlerce aileye gıda yardımlarınızı ulaştırıyor.
 • HAYDER, 3 kıta 14 ülkede kurban hisselerinizi vekâletinizle keserek etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor!
 • Yemen’e sessiz kalmayan hayır sahiplerinin katkılarıyla açlık, susuzluk, hastalık ve iç savaşın yaşandığı bölgelerde yaşam mücadelesi veren 4500 aileye, içerisinde un ve pirinç bulunan gıda malzemeleri ulaştırılmaya devam ediliyor...
 • Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Etiyopya, Suriye, Hindistan ve Türkiye’de Ramazan ayı boyunca her gün “Yesevi Sofrası” kurdu. Kurulan sofralarla birlikte İslam coğrafyasındaki on binlerce Müslümanla Ramazan-ı Şerif’in bereketi paylaşıldı.
SON HABERLER
 • Son zamanlarda, Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER)’in adını kullanan bazı dolandırıcı şahışların kıymetli bağışçılarımızdan yardım talep ettiğini derneğimize gelen çağrılardan üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
 • HAYDER Aşevi, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında hizmet vermek için hazırlıklarını tamamlayarak dün ilk sevkiyatını gerçekleştirdi.
 • Afrika topraklarının yıllarca yaşadığı zorluklar bugün de devam ediyor. Hoca Ahmet Yesevi Derneği, ümmetin kara kıtasında yardım faaliyetlerini sürdürerek kardeşlerimize bu yıl da umut olmak için yollara çıkıyor.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Ağustos 2019 tarihinde yapılan açıklamada, İBB’nin bazı dernek ve vakıflar ile olan protokolü feshetme kararı aldığı belirtilmiştir.
 • HAYDER, 2019 yılı kurban organizasyonunu “Kardeşin Paydaşın Olsun” mottosuyla gerçekleştirerek, 3 kıta 14 ülkede emanetiniz olan kurbanlarınızı vekaletinizle kesti ve kurbanların etlerini kesim yapılan bölgede tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.