Tüm Haberler
Haydi! Afrika'ya Umut Ol
02.09.2019

Kıtlık, kuraklık, eğitim şartlarının yetersizliği ve bin bir çeşit imkânsızlık...

Afrika topraklarının yıllarca yaşadığı zorluklar bugün de devam ediyor. Hoca Ahmet Yesevi Derneği, ümmetin kara kıtasında yardım faaliyetlerini sürdürerek kardeşlerimize bu yıl da umut olmak için yollara çıkıyor.

“HAYDER’in Afrika’daki Faaliyetleri”

HAYDER, Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Etiyopya’daki eğitim kurumlarıyla geleceğin âlimlerini yetiştiriyor. İlmi ve fenni derslerin talibi olan genç yaştaki öğrenciler ile içerisinde bulunduğu topluma Rabbimizin kelamı Kur’an-ı Kerim’i ve Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem’in sünneti seniyyesini öğretecek bir toplumun inşa edilmesine vesile oluyor.

Aynı zamanda Kurban ve Ramazan dönemlerinde de Afrika çalışmaları çeşitli bölge ve köylerde devam etti.

2019 yılı kurban organizasyonu kapsamında Afrika’da 8 ülkede 9240 hisse kurban keserek bayram mutluluğu kardeşlerimizle paylaşıldı. Kesilen kurbanların etleri Afrika’daki onlarca köyde yaşam mücadelesi veren on binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.

Bu yıl bir ilk olarak Ramazan ayı boyunca her gün Etiyopya’daki İstanbul Camii’nin avlusunda binlerce kişi için Yesevi Sofraları kuruldu.

Yine HAYDER, 2019 yılının ilk 8 ayı içerisinde Afrika’da 34 su kuyusu açarak kardeşlerimize serinlik oldu.

“HAYDER ile Afrika’ya Umut Ol”

HAYDER tüm bu faaliyetlerle birlikte, başta gıda paketleri ve eğitim araç gereçlerini kara kıtaya ulaştırmak üzere “Afrika’ya Umut Ol” kampanyasını başlatıyor. 

Siz değerli HAYDER bağışçılarının ve gönüllülerinin destekleriyle yeterli sayıda kitap, defter ve kalemin bulunmadığı bölgelere, eğitim kurumlarına, talebelerimizin daha iyi öğrenim görebilmeleri adına emanetleriniz ulaştırılacaktır. Yardımlar sadece eğitim kurumlarında kullanılacak araç gereçlerle sınırlı değil; aynı zamanda gözleri yollara bakan ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz için gıda paketleri de bölgeye götürülecek.

Bağışlarınıza doğru adresler bulan HAYDER’in geçtiğimiz yıl başlattığı “Afrika’ya Umut Ol” kampanyasına bu yıl siz de destek vererek daha çok mağdur Müslümana ulaşılmasına vesile olabilirsiniz.

SON EKLENEN İnsani Yardım HABERLERİ
SON HABERLER
  • Yurt dışında 14 bin 821, yurt içinde ise 694 hisse ile kurban kesen HAYDER, Kazakistan'dan Keşmir’e, Burkina Faso'dan Bulgaristan'a, Yemen’den Somali’ye kadar gönül coğrafyamızın her bir köşesine bayram mutluluğunu taşıdı.
  • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak esas değildir. Dağıtmak esastır. HAYDER olarak bizim güzel bir sloganımız var. ”HAYDER dağıtmak için toplar, topladığını dağıtır”. Bağış yapanlar, dernek ve vakıflara bekletsin diye değil, ihtiyaç sahiplerini arayıp bulsun, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıksın diye yardım yaparlar. HAYDER, işte bunun için bağışlarınıza doğru adresler bulmaya devam ediyor.
  • Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz. Korona virüs sebebiyle bu sene Ramazan-ı Şerif alışık olduğumuzdan biraz farklı geçti. Ne Cuma namazlarımızı, ne vakit namazlarımızı ve ne de teravih namazlarımızı camide eda edemedik. Ziyaretlerimizi yapamadık ve özellikle Hırkayı Şerif’i ziyaret edemedik. İftar sofralarında sevdiklerimizle ve ihtiyaç sahipleriyle buluşamadık. Ama her şeye rağmen Allah’ın Celle Celâlühü rızasını kazanmanın yollarını aradık. Bulanlar buldu, bulamayanlar pişman oldu. Ne güzel söylemiş, Bayezid-i Bestami Hazretleri; “O’nu aramakla bulamazsın, ancak bulanlar arayanlardır”
  • Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, cümlemizi muvaffak eylesin. Şefaâtine nail eylesin, şikayetinden emin eylesin. Amin.
  • Ramazan-ı Şerif’in yaklaştığının muştusunu üç ayların girmesiyle zaten almıştık. Rabbim, Ramazan-ı Şerife ulaşmayı ve orucuyla, infakıyla, mukabelesiyle, teravihiyle, fitreleriyle, zekatlarıyla ve Kadir gecesiyle kazanan kullarından eylesin. Makbulinden eylesin, mahruminden eylemesin, Amin.