Tüm Haberler
Vefa Projesinde Son Durum
02.08.2016

Vefa Projesinde Son Durum

Ahmet Yesevi Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet KAYA ve program sunucusu Nur Haktan, Hz. Necaşi’ye Vefa projesi çerçevesinde Müslümanların ilk hicret durağı Mekele bölgesinde (Habeşistan) yapılan medrese inşaatını yerinde görmek ve bilgi almak için Etiyopya’ya gitti.

Kendilerine İDDEF Genel Koordinatörü Mehmet Turan hoca efendi eşlik etti. Talebelerin derme çatma medresede ‘Taleal Bedru Aleyna’ ilahileri eşliğinde karşıladığı heyet bu tablo karşısında duygusal anlar yaşadı.

İlan edildiğinden daha büyük bir hale getirilen medresenin kaba inşaatının bitmek üzere olduğu ve ince işçiliğine girişileceği görüldü.

Mehmet Kaya 40 yatılı talebenin ve onlarca gündüzlü talebenin okuyacağı Medrese inşaatına ilişkin; projedeki büyüme, ilave müştemilat, çevre düzenlemesi ve Etiyopya makamlarınca resmi prosedür işlerinin uzatılması nedeniyle medresenin açılış tarihi biraz gecikti ancak öngörülenden daha büyük bir proje hatta mini bir külliyenin Muhterem Cübbeli Ahmet Hocaefendinin ve dernek gönüllülerinin desteğiyle yakın bir zamanda hizmete açılacağını söyledi.

Hz. Necaşî ve Habeşistan’a hicret eden sahabe efendilerimizin kabri şeriflerini ziyaret eden heyet Kur’an tilavetleri okudu. İslam ümmeti için yapılan dualarda bilhassa ülkemizde yapılan menfur darbe girişimi ve sonrasında gerçekleşen hadiselerde vefat eden şehitlerimiz ve ülkemizin huzuru, birliği, beraberliği için dualar edildi. Ertesi gün İDDEF’in Addis Ababa‘da yeni yaptığı medrese ve merkez medresesi heyet tarafından gezildi.

Paylaş
SON EKLENEN İnşa Projeleri HABERLERİ
  • Büyük kuraklığın yaşandığı Somali’de su kuyusu faaliyetini arttıran HAYDER, 15 Temmuz şehitleri için “15 Temmuz Şehitleri” kuyusunu da hizmete açtı.
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği Etiyopya’nın Mekele Eyaletinde “Habeşistan’a Vefa Projesi” ismiyle Hz. Necaşi Medresesi’ni açtı.
  • Ahmet Yesevi Derneği, Müslümanların ilk hicret durağı, Hazreti Necâşî’nin beldesi Habeşistan’a (Etiyopya) vefa projesi gerçekleştiriyor. 40 kişilik yatılı talebenin tahsil göreceği medrese inşaatı 1 Eylül’de başlıyor. 2016 yılının mart ayında tama...
  • Efendi Hazretleri’nin tembihiyle, Cübbeli Ahmet Hocaefendinin uzun yıllar on binlerce insanın hidayetine vesile olan sohbetlerini gerçekleştirdiği alan, çevresindeki binalar da dâhil edilerek daha da büyüyor. Sur içine, Fatih’e Hoca Ahmet Yesevi K...
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin Fildişi Sahili’nde açtığı medresede eğitim faaliyetleri devam ediyor. Bouake şehrinin Daruselam bölgesinde açılan medresede İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) hocaları tarafından Ehli Sünnet akidesin...
  • HAYDER, su kuyusu fonundaki birikim ile Aşere-i Mübeşşere’nin ardından Altın Silsile’deki zevât-ı kirâmın isimleriyle yeni kuyular açtıracak. Siz de farklı bir isimle su kuyusu açtırabileceğiniz gibi sıradaki isimlerden biri ile de kuyu açtırabili...
SON HABERLER