Tüm Haberler
Geleceğin Alimleri Fildişi Sahillerinde Yetişiyor
24.11.2016

gelecegin-alimleri-fildisi-sahillerinde-yetisiyor

Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin Fildişi Sahili’nde açtığı medresede eğitim faaliyetleri devam ediyor. Bouake şehrinin Daruselam bölgesinde açılan medresede İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) hocaları tarafından Ehli Sünnet akidesine bağlı şer-i ilimler öğretiliyor.400 m² kapalı alana sahip medresede müdür, üç hoca, aşçı ve bekçi toplam altı kişi görev yapıyor.

Hafızlık eğitimiyle birlikte fıkıh, siyer, hadis, tefsir, akaid, kelam ve Arapça eğitimleri verilen medresenin tüm ihtiyaçları HAYDER tarafından karşılanıyor. Ülkenin en yaygın dininin İslâmiyet olmasına karşın ülkedeki misyonerlik faaliyetleri nedeniyle Müslümanlar, gelecek neslin inancını yitirmesinden endişe ediyor.

Uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi olan ülke petrol, doğalgaz, elmas, mangan, demir, kobalt, boksit, bakır, altın, nikel, tantal, silisli toprak, kil, kakao, palmiye yağı ve hidrolik enerji açısından zengin. Ancak sömürgeci ülkeler doğal kaynaklar açısından zengin olan bu ülkenin kendi imkânlarını kullanmasına engel oluyor. Dünya genelinde en önemli kakao üreticilerinden biri konumunda olan Fildişi Sahili’nde insan hakları örgütleri 12.000 kadar çocuğun kakao plantasyonlarında köle olarak çalıştırıldığını ifade ediyor.

Fildişi Sahili 1956 yılında özerk bir yapıya kavuşa da diğer Afrika ülkeleri gibi batının sömürgesi olmaya devam ediyor.

Proje maliyeti 13.760 Euro olup aylık sabit gideri 3260 Euro olan Fildişi Sahili projemize siz de destek olabilirsiniz.

Paylaş
SON EKLENEN İnşa Projeleri HABERLERİ
  • Büyük kuraklığın yaşandığı Somali’de su kuyusu faaliyetini arttıran HAYDER, 15 Temmuz şehitleri için “15 Temmuz Şehitleri” kuyusunu da hizmete açtı.
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği Etiyopya’nın Mekele Eyaletinde “Habeşistan’a Vefa Projesi” ismiyle Hz. Necaşi Medresesi’ni açtı.
  • Ahmet Yesevi Derneği, Müslümanların ilk hicret durağı, Hazreti Necâşî’nin beldesi Habeşistan’a (Etiyopya) vefa projesi gerçekleştiriyor. 40 kişilik yatılı talebenin tahsil göreceği medrese inşaatı 1 Eylül’de başlıyor. 2016 yılının mart ayında tama...
  • Efendi Hazretleri’nin tembihiyle, Cübbeli Ahmet Hocaefendinin uzun yıllar on binlerce insanın hidayetine vesile olan sohbetlerini gerçekleştirdiği alan, çevresindeki binalar da dâhil edilerek daha da büyüyor. Sur içine, Fatih’e Hoca Ahmet Yesevi K...
  • HAYDER, su kuyusu fonundaki birikim ile Aşere-i Mübeşşere’nin ardından Altın Silsile’deki zevât-ı kirâmın isimleriyle yeni kuyular açtıracak. Siz de farklı bir isimle su kuyusu açtırabileceğiniz gibi sıradaki isimlerden biri ile de kuyu açtırabili...
  • İlan edildiğinden daha büyük bir hale getirilen medresenin kaba inşaatının bitmek üzere olduğu ve ince işçiliğine girişileceği görüldü.
SON HABERLER