Mevlid Kandili Organizasyonu - İlmi Çalışmalar | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
Tüm Haberler
Mevlid Kandili Organizasyonu
01.01.2016

mevlid-kandili-organizasyonu

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, Rebiülevvel ayının 12. Gecesi olan Mevlid Kandili münasebetiyle büyük bir organizasyona imza attı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda saat 19:00’da Salâtü Ümmiye’lerle başlayan programda, Efendimizin kutsal emanetleri sahneye taşındı. Mısırlı Kari Şeyh Yasir Şarkâvî’nin Kuran-ı Kerîm tilâvet ettiği gecenin açılış konuşmasını HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya yaptı. Katılımcıların gecesini tebrik eden Kaya, “Bu mübarek gece O’nun mazlum ve mağdur ümmetinin kurtuluşuna, Müslüman kardeşlerimizin akan gözyaşlarının ve kanlarının durmasına, Ümmet-i Muhammed’in birlik ve beraberliğine vesile olsun.”diye konuştu. Kaya, konuşmasının sonunda “Rabbim, bize Peygamber Efendimizin ahlâkını ve sünnetini öğreten asrımızın müceddidi Mahmut Efendi Hazretlerimize ve onun mümtaz talebesi Cübbeli Hocamıza hayırlı uzun ömürler ihsan eylesin Rabbim bizi kendisine lâyık kul Habib-i Edib-ine lâyık ümmet eylesin.” dileklerinde bulundu. Program Sunucusu Nur Haktan’ın yaptığı şiir dinletisi sonrası kürsüye Cübbeli Ahmet Hocaefendi çıktı.

Konuşmasında Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine değinen Hocaefendi, Diyanet İşleri Başkanlığına seslendi. “Diyanet, bu işe önayak olmasın; gelsin bu işi Rebîülevvel ayında Mevlid Gecesi’ne denk gelen haftaya sabitlesin.

Ne Sahabeden (radiyallahu anhum), ne Tabiinden (rahmetullahi aleyhi ecmain) 1400 senedir Efendimizin (sallâllahu aleyhi ve sellem) Mevlidini nisan ayında kutlayan görülmemiştir. Bu sapık fırkalarda bile duyulmamıştır. Bunu Mısır’ın reformistleri bile düşünememiştir.” Diye konuştu.

Paylaş
SON EKLENEN İlmi Çalışmalar HABERLERİ
  • HAYDER, Onursal Başkanı Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi, Bursa Vakıf Külliyesinde Pınar Eğitim Çevre ve Kültür Derneği'nin düzenlediği Regaib Kandili organizasyonuna katıldı.
  • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sallâllahu aleyhi ve sellem) mucizevi bir yolculukla Mekke’den Kudüs’e gittiği, oradan da Rabbimizin yüce huzuruna kabul edildiği İsrâ ve Mirac gecesi olarak bilinen önemli gece kasideler, sohbet ve dualarla ih...
  • Mevlid Kandili vesilesiyle Yeni Delhi’den Hazreti Peygamber (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)’in torunları Seyyid Ahmed Ehraz ve Seyyid Faraz Kâdirî kardeşler tarafından Türkiye’ye getirilen Kutsal Emanetler, Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin Fatih’teki g...
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği onursal başkanı Cübbeli Ahmet Hocaefendi ve kalabalık bir cemaat Myanmar Müslümanlarının yaşadıkları zulmün son bulması için sabah namazı öncesinde 14 secde yaptılar.
  • Derneğimizin Onursal Başkanı Cübbeli Ahmet Hocaefendi, kalabalık bir cemaatle beraber gerçekleştirdiği umre ziyaretinde rahatsızlığına rağmen yoğun bir program takip ediyor.
  • Kutsal Emanetlerin hanım ve erkek cemaatler tarafından dönüşümlü olarak ziyaret edildiği merasimde duygusal anlar yaşandı. Özellikle medreselerde okuyan küçük talebelerin ziyaret anı dikkat çekti.
SON HABERLER