Tüm Haberler
İsmetullâh Yesevî Beyefendi’yi Hânesinde Ziyâret
18.12.2019

Cübbeli Ahmet Hoca Efendi, Hoca Ahmet Yesevî Hazretleri’nin yirmi yedinci göbekten torunu İsmetullâh Yesevî Beyefendi’yi hânesinde ziyâret etti. Ziyârette Hoca Ahmet Yesevi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya Beyefendi de hazır bulundu.

Bu ziyârette aralarında geçen konuşmada İsmetullâh Yesevî Beyefendi atalarının Türkiye’ye nasıl hicret ettiğini, Rus işgâlinden nasıl kaçtıklarını, birçok ülke dolaşarak en son Adana’ya geldiklerini, orada okuduğunu, Kızılay’dan aldıkları yardımlarla geçindiklerini, dolayısıyla şu anda bazı Türkî Cumhûriyetler kendisine vatandaşlık ve bâzı imkânlar vermek istedilerse de Türkiye’ye vefâlı olmak açısından burada ikâmet ettiğini ve hiçbir şeyi buranın vatandaşlığına tercîh etmediğini beyân etti.

İsmetullâh Yesevî Beyefendi, Cübbeli Ahmet Hoca Efendi’ye “Kul Hoca Ahmet Yesevî” nâmında derlemiş olduğu kitapla Hoca Ahmet Yesevî Hazretleri’nin mührünü hediye etti ve bâzı kimselerin bu mühürle yapmış oldukları tevessül sâyesinde yüksek makamlara geldiklerine dâir örnekler anlattı.

Ayrıca Hoca Ahmet Yesevî Hazretleri’nin mühründe zikredilen başta Rasûlüllâh (Sallellâhu Aleyhi ve Sellem) olmak üzere Ahmet isimli diğer on meşâyihın isimlerini on bir gün zikredip onlara rahmet okuduktan sonra on birinci gece yatsı namazından sonra çoluk-çocuk uyuduğunda iki rekât hâcet namazı kılıp peşine bu büyüklerin isimlerini bir kere zikrettikten sonra, onların yüzü suyu hürmetine Allâh-u Te‘âlâ’dan ne hayırlı murâdı varsa isteyen kişinin mutlakâ bu büyüklerin himmetiyle murâdına ereceğini beyân etti.

Allâh-u Te‘âlâ kendisine ve âilesine hayırlı uzun ömür, sıhhat-ü âfiyet, Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’nin yolunu yaşatma husûsunda daha nice hayırlı hizmetler nasîb eylesin, onu da bizleri de Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’nin ve diğer meşâyihımızın şefaatlerine nâil eylesin. Âmîn!

Ahmet Yesevi Hazretleri’nin Mühr-ü Şerîfi’nde Bulunan 11 Zâtın İsm-i Şerîfleri;

1- Ahmed-i Mürsel (Sallellâhu ‘Aleyhi ve Sellem) (vef. 11)

2- Ahmed ibnü Hanbel (Radıyallâhu ‘Anh) (vef. 241)

3- Ahmed Hayru’n-Nessâc (Kuddise Sırruhû) (vef. 322)

4- Ahmed Erkâm (Kuddise Sırruhû)

5- Ahmed Hadraveyh (Kuddise Sırruhû) (vef. 240)

6- Ahmed Râvende (Kuddise Sırruhû) (vef. 301)

7- Ahmed Muhtâr (Kuddise Sırruhû) (vef. 286)

8- Ahmed-i Nâmekî Câmî Zindafil (Kuddise Sırruhû) (vef. 536)

9- Ahmed Kebîr (Kuddise Sırruhû) (vef. 217)

10- Ahmed Sağîr (Kuddise Sırruhû) (vef. 264)

11- Ahmed Yesevî (Kuddise Sırruhû) (vef. 562)


Şeyh İsmâil’in Oğulları Yesevî Kardeşler

Oturanlar (soldan sağa): Muhiddin ve Sâlih Efendiler
Ayaktakiler (soldan sağa): Burhâneddin, Şemseddin, Şahâbeddin ve Gulâmeddin Efendiler

Paylaş
SON EKLENEN Duyurular HABERLERİ
 • Hoca Ahmet Yesevi Derneği Şeref Başkanı Cübbeli Ahmet Hocaefendi, Ramazan-ı Şerîf'in 1. günü olması hasebiyle HAYDER'in faaliyetleriyle ilgili özel açıklamalarda bulundu...
 • Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin “Sorun Küresel, Mücadele Ulusal” anlayışıyla bu zorlu süreçte aldığı bazı önlemler ve çalışmalar şu şekildedir...
 • Sayın Cumhurbaşkanımızın uyarılarını dikkate alarak, HAYDER personelinin bir kısmı evden, bir kısmı da dernek merkezinden çalışmalarına devam edecektir.
 • aharKalkanıHarekatı'nda görevli Kahraman Mehmetçiğimiz için Fetih Suresi başta olmak üzere, Salât-ı Tefrîcîyye, Salâte'n-Tüncînâ, "Hasbünallâhu ve Ni'mel-Vekîl" zikri ve "Seyühzemü'l-Cem'u ve Yüvellûne'd-Dübü...
 • "Bir Ölür Biz Diriliriz..." | Milli İrade Platformu Ortak Açıklaması
 • #İdlib'de zalim Suriye rejiminin ve Rusya'nın düzenlediği hava saldırısı sonucu şehit olan 33 kahraman Mehmetçiğimize Allah'tan rahmet, kederli alielerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.
SON HABERLER
 • Yurt dışında 14 bin 821, yurt içinde ise 694 hisse ile kurban kesen HAYDER, Kazakistan'dan Keşmir’e, Burkina Faso'dan Bulgaristan'a, Yemen’den Somali’ye kadar gönül coğrafyamızın her bir köşesine bayram mutluluğunu taşıdı.
 • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak esas değildir. Dağıtmak esastır. HAYDER olarak bizim güzel bir sloganımız var. ”HAYDER dağıtmak için toplar, topladığını dağıtır”. Bağış yapanlar, dernek ve vakıflara bekletsin diye değil, ihtiyaç sahiplerini arayıp bulsun, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıksın diye yardım yaparlar. HAYDER, işte bunun için bağışlarınıza doğru adresler bulmaya devam ediyor.
 • Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz. Korona virüs sebebiyle bu sene Ramazan-ı Şerif alışık olduğumuzdan biraz farklı geçti. Ne Cuma namazlarımızı, ne vakit namazlarımızı ve ne de teravih namazlarımızı camide eda edemedik. Ziyaretlerimizi yapamadık ve özellikle Hırkayı Şerif’i ziyaret edemedik. İftar sofralarında sevdiklerimizle ve ihtiyaç sahipleriyle buluşamadık. Ama her şeye rağmen Allah’ın Celle Celâlühü rızasını kazanmanın yollarını aradık. Bulanlar buldu, bulamayanlar pişman oldu. Ne güzel söylemiş, Bayezid-i Bestami Hazretleri; “O’nu aramakla bulamazsın, ancak bulanlar arayanlardır”
 • Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, cümlemizi muvaffak eylesin. Şefaâtine nail eylesin, şikayetinden emin eylesin. Amin.
 • Ramazan-ı Şerif’in yaklaştığının muştusunu üç ayların girmesiyle zaten almıştık. Rabbim, Ramazan-ı Şerife ulaşmayı ve orucuyla, infakıyla, mukabelesiyle, teravihiyle, fitreleriyle, zekatlarıyla ve Kadir gecesiyle kazanan kullarından eylesin. Makbulinden eylesin, mahruminden eylemesin, Amin.