Tüm Haberler
Kamuoyuna Duyuru
04.07.2019

| Kamuoyuna Duyuru

Sosyal medyada 3 Temmuz 2019 günü FETÖ tarafından finanse edildiği bilinen bazı hesaplar tarafından yapılan mesnetsiz iftiralar üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27’nci maddesine göre 25.05.2015 tarih ve 2015 - 7876 nolu “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsü kazanmıştır.

Sosyal medyada FETÖ tarafından finanse edildiği bilinen bazı hesaplar tarafından dile getirilen, derneğimize ait resmi (siyah) plakalı araçların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Derneğimiz, belirtildiği üzere, “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsündedir. 237 sayılı Taşıt Kanununun birinci maddesinin (d) bendi uyarınca kamuya yararlı dernek ve vakıflara Başbakanlıkça lüzumlu görülenler tarafından kullanılacak taşıtlara resmi (siyah) plaka verilmektedir.

Ortaya atılan bu mesnetsiz iftiralar ile Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi ve Kamu Yararına faaliyetler yürüten Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER) itibarsızlaştırılmak istenmektedir.

Paylaşımdaki fotoğrafta görülen taşıt, Hoca Ahmet Yesevi Derneği tarafından, ihtiyaç sahibi ailelere ve eğitim kurumlarına hizmet vermek amacıyla 2016 yılının Ekim Ayı’nda faaliyete açılan HAYDER Aşevi'nde kullanılmaktadır. Zeytinburnu’nda yer alan ve İstanbul’un Avrupa yakasında hizmet veren kuruluş her gün yüzlerce ihtiyaç sahibi aile ve onlarca eğitim kurumu için 3160 kişilik bir öğün 3 çeşit sıcak yemek üretimi yapmaktadır.

Kamu Yararına faaliyetler yürüten derneğimize ait araçların fotoğraflarını çekerek, mesnetsiz iddialarla derneğimizi karalamaya çalışan şahıs ya da şahıslar hakkında hukuki alanda gerekli çalışmalar başlatılacaktır.

3 Temmuz 2019 tarihinde, derneğimize ait taşıtın İBB tarafından tahsis edildiği iddiasi üzerine ilgili belgelerle açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Manevi büyüklerimizin himmetini, on binlerce gönüllümüzün ve yardımına koştuğumuz yüzbinlerin dualarını hep üzerimizde hissederek aşk ve şevkle yolumuza devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Paylaş
SON EKLENEN Duyurular HABERLERİ
 • HAYDER, Şeref Başkanı Cübbeli Ahmet Hocaefendi başta olmak üzere, manevi büyüklerin himmeti, on binlerce gönüllünün desteği, yardımına koştuğu yüzbinlerin duasıyla çıktığı Yesevi Yolu’nda ilk temsilciliğini Bursa’da açtı!
 • Derneğimizin telefon numarası olan 0212 923 1 923 dışında HAYDER adına sizi arayan kişi, kurum ve kuruluşları kesinlikle dikkate almamanızı ve bu konuda temkinli davranmanızı rica ederiz.
 • Vatanına, milletine ve bayrağına bağlı bir gençlik oluşumuna vesile olmak için yola çıkan "Genç Yesevi", Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi'nin Mekke'nin Fethi'nin 1389. sene-i devriyesinde yaptığı duyuruyla faaliyetle...
 • 2016 yılının Ekim ayında HAYDER Onursal Başkanı Ahmet Mahmut Ünlü Hocaefendi'nin de katılımıyla açılan HAYDER Aşevi, kuruluşundan bu yana geçen 2 yıllık süre zarfında yüz binlerce ihtiyaç sahibinin ve eğitim kurumunun sofrasına aş götürdü. ...
 • HAYDER‘in düzenlediği 2018 yılı kurban organizasyonuna gösterilen yoğun ilgiden dolayı hisse kontenjanlarımız dolmuştur. Bu sebeple, bağış kanallarımız üzerinden kurban bağışı kabul edilmeyecektir. HAYDER bağışçılarına ve gönüllülerine göstermiş ...
 • Bugün döviz kurları üzerinden ülkemize ağır bir ekonomik saldırı başlatılmıştır. Türkiye’nin milli ve yerli politikalar uygulamasını istemeyen karanlık güç odakları, ellerindeki tüm imkânları seferber ederek Türkiye ekonomisine saldırmakta ve hain...
SON HABERLER
 • #İdlibiUnutma | HAYDER, Suriye’ye doğru yola çıkarak İdlib kırsalında yaşam mücadelesi veren yüzlerce aileye gıda yardımlarınızı ulaştırıyor.
 • Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin tavsiyeleri doğrultusunda, HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve HAYDER Genel Sekreteri Yakup Aydoğdu, Doğu Türkistan Ulemaları Derneği yetkilileriyle bir araya geldi.
 • 3 Temmuz 2019 tarihinde, derneğimize ait taşıtın İBB tarafından tahsis edildiği iddiasi üzerine ilgili belgelerle açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.
 • HAYDER, 3 kıta 14 ülkede kurban hisselerinizi vekâletinizle keserek etlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor!
 • Yemen’e sessiz kalmayan hayır sahiplerinin katkılarıyla açlık, susuzluk, hastalık ve iç savaşın yaşandığı bölgelerde yaşam mücadelesi veren 4500 aileye, içerisinde un ve pirinç bulunan gıda malzemeleri ulaştırılmaya devam ediliyor...