YURT DIŞI EĞİTİM YARDIMLARI - EĞİTİM YARDIMLARI | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
EĞİTİM YARDIMLARI
YURT DIŞI EĞİTİM YARDIMLARI

Dünyada ekonomik açıdan en hızlı büyüyen 10 ülke arasında 7 Afrika ülkesi bulunmasına rağmen, Afrika kıtası, eğitim kurumlarında henüz kalkınabilmiş durumda değil. Özellikle Müslümanların çoğunlukta yaşadığı bölgeler, Afrika’nın geçmiş dönemlerinde yaşadığı sömürgecilik faaliyetleri nedeniyle bugün hâlâ altyapı yetersizliği, misyonerlik faaliyetleri ve eğitimsizlikle mücadele ediyor.

Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin Afrika’da 3 eğitim kurumu bulunuyor.

Burkina Faso’da Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri Eğitim Kurumu, Etiyopya’da Hazreti Necaşi Eğitim Kurumu ve Fildişi Sahili’nde Mahmut Efendi Hazretleri (Kuddise Sirruhu) Eğitim Kurumu adıyla faaliyet gösteren bu eğitim kurumları, Afrika’daki Müslüman halkların çocuklarını İslami ilimler alanında geleceğe hazırlıyor.

Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri Eğitim Kurumu, 63 öğrenciye eğitim olanağı sağlıyor. Kur’an-ı Kerim, Hadis-i Şerif, Siyer, Akaid, Kıraat ve Fıkıh gibi İslami ilimlerden; Matematik, Hat, İmla ve Resim gibi fenni ilimlere kadar çeşitli derslerde eğitim gören ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri bölge halkına hizmet etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem)’in, Mekke’de eziyet gören Müslümanlara “Orada ülkesinde hiç kimseye zulmedilmeyen bir hükümdar iş başındadır; gidin ve Allah içinde bulunduğunuz durumdan bir çıkış yolu gösterinceye kadar o doğruluk ülkesinde kalın” diyerek işaret ettiği Hazreti Necaşi’nin adını verdiğimiz eğitim kurumu, 2016 yılında Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin de katılımlarıyla açıldı. Hazreti Necaşi Eğitim Kurumu bugün itibarıyla 51 öğrenciye eğitim olanağı sağlıyor.

Mahmud Efendi Hazretleri Eğitim Kurumu, aralarında yetim ve öksüzlerin de bulunduğu 22 öğrenciye eğitim olanağı sağlıyor. 4 görevli Hocaefendi öğrencilerin ilmi ve fenni dersleriyle ilgileniyor. 1 aşçı ve 1 bekçinin de görevli olduğu eğitim kurumu, 30 kişilik yatılı öğrenci alma kapasitesine sahip. 10 yaşından 20 yaşına kadar çeşitli yaş gruplarındaki öğrenciler Afrika’da irşad faaliyetleri yürütmeyi hedefliyor.

YURT DIŞI EĞİTİM YARDIMLARI İLE İLGİLİ HABERLER
YURT DIŞI EĞİTİM YARDIMLARI İLE İLGİLİ VİDEOLAR
  • Etiyopya'da bulunan medresemizdeki talebe kardeşimiz ilahi söylüyor.