Anasayfa / HABERLER / SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Derneğimizin faaliyet alanları, projeleri, kurban faaliyetleri, sohbet organizasyonları ya da bağış yöntemlerine ilişkin sıkça sorulan soruların cevabını bu sayfada bulabilirsiniz.

DERNEĞİMİZ

DERNEĞİMİZ


1 – Hoca Ahmet Yesevi Derneği ne zaman kurulmuştur? Kuruluş amacı ve faaliyetleri nedir?

 • Kısa adı HAYDER olan Ahmet Yesevi Derneğimiz, Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin teşvikleriyle bir grup gönüllü tarafından kurulmuştur. Hocaefendi’nin sohbetlerinin tertibinin yanı sıra son yıllarda ülkemiz ve dünya Müslümanlarının içinde bulunduğu zor şartlardan dolayı fakir, muhtaç ve mazlum durumda olan ihtiyaç sahiplerine bölge ayırt etmeden yardım faaliyetlerine başlamıştır. Bu faaliyetlerle binlerce hane ve aileye yardımlarınızı ulaştırmaktadır.

2 – Faaliyetlerinizle ilgili nasıl bilgi alabilirim?

 • Faaliyetlerimizle ilgili bilgilendirmeler, Lâlegül TV, Lâlegül FM ve Lâlegül Dergisi’ndeki reklamlardan “Yesevi Yolu” ismindeki radyo ve televizyon programlarımızdan, web sitemizde faaliyetler kısmından ve anlık olarak sosyal medya sayfalarımızdan ilan edilmektedir. Bütün sosyal medyadaki uzantımız “/ahmetyesevider” olarak geçmektedir.
 • Arzu ederseniz cep telefonu numaranızı internet sitemiz üzerinden SMS listemize kaydettirebilir, faaliyetlerimiz öncesinde SMS’le bilgi alabilirsiniz.
 • Ayrıca çağrı merkezimizden mesai saatleri içerisinde 0212 923 1 923 telefon numarası marifetiyle ya da dernek merkezimize gelerek faaliyetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

3 – Yaptığınız yardımların denetlemesi yapılıyor mu?

 • Derneğimiz 25.05.2015 tarih ve 2015 / 7876 nolu kararıyla ve Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla kamu yararına çalışan dernekler statüsü kazanmıştır ve ilgili resmî kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bu denetlemeler, özellikle yapılan yardım çalışmaları sonrası tarafımızdan verilen raporlarla da daha da detaylı şekilde incelenmektedir.

4 – Yardım yaparken önceliğiniz nedir? Yardım yapılacak kişide nelere dikkat ediyorsunuz?

 • Derneğimizin kurumsal sloganı olan, “bağışlarınıza doğru adresler bulma” noktasında azami gayreti gösteriyoruz. Yardım çalışmalarımızda derneğimizden burs, gıda ve diğer yardım taleplerinde bulunan kişiler, kuruluşlar ya da bölgeleri ziyaret ediyor ve âciliyet sıralamasına göre yardımlarımızı ulaştırıyoruz.

5 – Türkiye’de İstanbul dışında bir bölgede şubeniz var mı?

 • Hayır, derneğimizin şubesi yoktur. Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin sohbetlerini yaptığı Fatih’teki adresi, dernek merkezimizdir.

6 – Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin yurtdışında şubesi var mı?

 • Yurtdışında her hangi bir şubemiz bulunmamaktadır.

BAĞIŞ

BAĞIŞ

1 – Hoca Ahmet Yesevi Derneğine nasıl bağış yapabilirim?

 • Derneğimiz merkezine gelerek makbuz karşılığı bağışlarınızı elden teslim edebilir veya web sitemiz üzerinde “Online Bağış” butonunu kullanarak kredi kartınızdan 3D güvenlik sistemiyle bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca derneğimiz hesaplarına Kuveyt Türk bankası ve PTT aracılığıyla havale ya da EFT de yapabilirsiniz.

2 – Banka ve PTT ile yaptığımız bağışların size ulaştığını nasıl öğrenebiliriz?

 • Banka ya da PTT’den hesabımıza para yatırırken açıklama kısmına telefon numaranızı not ettiğiniz takdirde, tarafınıza bilgilendirme SMS’i gelecektir. Ayrıca çağrı merkezimizi 0212 923 1 923 no’lu telefondan arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

3 – Zekât bağışı kabul ediyor musunuz?

 • Bağışınızı bize iletirken açıklama kısmına “zekât” diye not düşmeniz yeterlidir.
 • Zekât şartıyla yapılmış bağışlar, derneğimizin yaptığı faaliyetlerden sadece dînen zekât verilmeye müsait sahalardaki yardım faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

4 – Nakdî bağış nedir, aynî bağış nedir?

 • Nakdî bağış, derneğimizin faaliyetlerini sürdürebilmesi ve aynı zamanda ihtiyaç sahibi yoksul ve yardıma muhtaç kimselere ulaştırmak üzere topladığı parasal yardımdır.
 • Aynî bağış, kullanılmamış, yardım standartlarına ve derneğimizin kıstaslarına uygun, gıda, giyim, kırtasiye, ev eşyası gibi parasal olmayan bağış türüdür.

5 – Aynî bağış kabul ediyor musunuz?

 • Şu an için aynî bağış kabulü yapmamaktayız. İlerleyen dönemlerde aşevi ve hayır çarşısı faaliyetlerimiz olacak inşaallah. Bu faaliyetler hayata geçtikten sonra aynî bağış kabulü de yapacağız.

6 – Hafızlara burs vermek istiyorum. Bir hafızın aylık burs miktarı nedir?

 • Derneğimiz Kur’an kursunda hafızlık yapan kardeşlerimizin burs ihtiyaçlarını sizlerin sponsorluğunuzla karşılamaktadır. Bir hafızın aylık ortalama burs ihtiyacı 250 TL’dir. Bağışçılarımız bir hafızın mezun olana dek tüm burs ihtiyacını karşılamak isterse 18 ay boyunca aylık 250 TL olarak bağışta bulunabilir ya da tek seferde toplam bedel olan 4.500 TL’yi açıklama kısmına burs yazarak derneğimize iletebilirler.

7 – Burs için küçük miktarlarda bağışta bulunabilir miyiz?

 • Elbette bulunabilirsiniz. Küçük miktarların biriktiği burs havuzumuzdan açıkta kalan talebelerin burs ihtiyacını karşılamaktayız.

8 – Su kuyusu açtırmak için ne yapmalıyım? 1 su kuyusu bedeli ne kadardır?

 • Derneğimiz, Afrika’da Müslüman nüfusun yoğun olduğu ve temiz su ihtiyacının karşılanamadığı bölgelerdeki kardeşlerimize cansuyu oluyor. Bir su kuyusu açmanın bedeli 4.500 dolardır. Bağışçılarımız bu bedelin tamamını tek seferde karşılamak suretiyle kendi istedikleri isimde açtırabilirler.

9 – Su kuyusuna bağış yapmak istiyorum. Tamamını karşılama imkânım yok. Belli miktarda bağış yapabilir miyim?

 • Tabii ki yapabilirsiniz. Burs havuzumuzda olduğu gibi su kuyusu için de küçük miktarlarda bağış yapabilirsiniz. Bu havuzda biriken miktar, bir su kuyusu açabilecek meblağa geldiğinde, ihtiyaç duyulan bir bölgede su kuyusu açılmaktadır.

10 – Su kuyusu ne kadar sürede açılıyor?

 • Kuyunun açılacağı bölgenin tespiti, gerekli izinlerin alınması ve inşaat süreci ortalama 3 ila 6 ay arasında sonuçlanmaktadır. Su kuyusunun aktif olarak kullanıma açılması tarafımızdan yapılmakta ve internet sitemiz aracılığıyla resimleri paylaşılmaktadır. Eğer su kuyusu, bağışçımız tarafından tek başına açtırılmışsa, açılışın görüntüleri
 • E-posta yoluyla bağışçımıza ulaştırılmaktadır.

13 – Gayrimenkul bağışı alıyor musunuz? Ne şekilde değerlendiriyorsunuz?

 • Gayrimenkul bağışlamak isteyenlerin bağışlarını, karşılıklı görüşmeler neticesinde kabul etmekteyiz. Tapusu Derneğimizin üzerine kaydedilmek şartıyla kabul ediyoruz.

14– Sürekli bağış yapabileceğimiz faaliyetleriniz nelerdir?

 • Derneğimiz, tespit etmiş olduğu ihtiyaç sahibi ailelere aylık gıda yardımı yapmaktadır. Hafızlık talebesi olan öğrencilerin burs yardımları ve Afrika’da temiz su ihtiyacı olan bölgelere su kuyusu projeleri gerçekleştiren derneğimizin bu projelerine yılın her döneminde destek sağlayabilirsiniz. Yakın zamanda faaliyete geçecek olan aşevimiz ve diğer projelerle ilgili detaylı bilgileri 0212 923 1 923 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

15 – Kumanya bağışının amacı nedir? Kimlere dağıtılmaktadır?

 • Desteklerinizle yıl içerisinde binlerce ihtiyaç sahibi aileye kumanya yardımı yapıyoruz. Derneğimiz, aile ziyaretleri yaparak tespit ettiği, zor durumda olan muhtaç kimselere kumanyalarınızı sizin adınıza dağıtmaktadır.

16 – Sms bağışı nedir? Bu bağışlar nereye gitmektedir?

 • Bağış yapmak isteyip, gereken vakti ayıramayan gönüldaşlarımız için, cep telefonlarından tek bir mesajla derneğimize bağışta bulunabileceği bir bağış sistemidir. Bu bağışlar derneğimizin genel faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

17 – İnternet sitenizden bağış yapmak güvenli midir?

 • Her internet sitesinden kredi kartınızla işlem yapmak güvenli değildir. Fakat derneğimizin web sitesi “SSL Rapid” güvenlik sertifikası olan güvenli site kategorisindedir. İşlem sırasında, kredi kartınızın ait olduğu bankaya yönlendirilirsiniz ve bağışınızı kendi bankanızın online ödeme sayfasından gerçekleştirmiş olursunuz. Allah’ın izniyle de bilgilerinize başka kimse ulaşmadan gönül rahatlığıyla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

18 – Derneğinize ait kumbaraları nasıl temin edebilirim?

 • Dernek merkezimize gelerek elden teslim alabilirsiniz.

 

MEDRESE

MEDRESE

1 – Habeşistan’da açılacak medrese ne kadar büyüklükte olacak?

 • Medresemiz orta ölçekli bir külliye hacmindedir. İçinde bir camii ve şadırvanı, iki adet yüz talebenin okuduğu gündüzlü talebe bölümü mevcuttur. 40 adet yatılı talebe istihdam edilecektir. Bununla birlikte yatılı talebeler için iki katlı olarak toplamda 400 m²’lik bir kapalı alana sahip olacaktır. Bu alan içerisinde yemekhane, yatılı talebeler için yatakhane ve tahsil görülecek sınıflarımız olacaktır.

2 – Medrese için yardım göndermek istiyoruz. Belli bir alt sınır var mı?

 • Proje kapsamında 1m² bedelini 650 TL olarak belirlemiş bulunmaktayız. Fakat buna gücü yetmeyip, kendi imkânı nispetinde yardım göndermek isteyenler de elbette yardımlarını gönderebilirler. Sadaka-i Cariye olan bu faaliyete 5 lira dahi olsa katkınız bulunabilir.

3 – Medrese faaliyete geçtikten sonra çıkan giderler kim tarafından karşılanıyor?

 • Medresemizin inşaatı sona erip, eğitime başlandıktan sonra mutfak giderleri, hoca maaşları ve doğabilecek tüm giderler derneğimiz tarafından bizzat karşılanacaktır.

ADAK

ADAK

1 – Adak bedeli ne kadardır?

 • Adak kurban bedelimiz 650TL’dir.

2 – Adak, Akika, Şükür kurbanı kestirmek istiyorum, nerede ve nasıl kesiyorsunuz? Kesilince bilgi veriyor musunuz?

 • Adak, Akika, Şükür kurbanlarınızı belirlediğimiz kesimhanelerde vekâletinizle keserek, ihtiyaç sahibi aile, Kur’an kursu ve aşevlerine dağıtmaktayız. Adaklarımız haftanın bir günü topluca kesilmektedir. Kurban bedeli yatırılırken açıklama kısmına isim, soyisim ve telefon numaranızı yazmanız yeterlidir. Kesim yapıldıktan sonra da tarafınıza kesildiğine dair bilgilendirme SMS’i gönderilmektedir.

3 – Kurbanlar kesilmeden önce vekâlet alınıyor mu?

 • Kurban bedelini yatırırken açıklama kısmına not ettiğiniz telefon numarasından tarafınıza ulaşılarak sözlü vekâletiniz alınmaktadır. Sünnet-i Seniyye’ye ittiba etmek açısından bu uygulamaya dikkat etmekteyiz.

4 – Kurban için para yatırdım fakat telefon numaramı yazmayı unuttum. Kurbanım için vekâlet alınamadı. Kurbanım kesildi mi?

 • Dernek olarak tarafımıza ulaşan tüm kurban bedellerini, telefon numarası olsun olmasın yatıran kişiler adına kesmekteyiz. Açıklama kısmını doldurmaya dikkat ediniz. Eğer açıklama kısmına “kurban” yazmayı unuttuysanız mutlaka derneğimizin 0212 923 1 923 numarasını arayarak bu bedeli kurban için yatırdığınızı belirtiniz.
 • Açıklama kısmında kurban yazdığı halde telefon numarası yazılması unutuldu ise telefon numarasının olmamasından ötürü sözlü vekâlet alınmaması, kurbanın sıhhatine bir zarar getirmez. Kurban sahibinin parayı banka ya da farklı bir yolla kuruma iletmesi, aslında o kurumu vekil tayin etmiş olduğu manasına gelmektedir. Dolayısıyla kurum, o kişinin kurbanını kesebilme vekâletini almış olur ve kurbanını kesebilir. İsmailağa Fetva Heyeti bu görüştedir. Bizler de bu görüşe göre hareket etmekteyiz. Detaylı bilgiyi 0850 811 77 77 nolu telefondan İsmailağa Fetva Heyeti’ne ulaşarak edinebilirsiniz.

5 – Adak, Akika, Şükür kurbanları büyük baş olarak mı kesilmektedir?

 • Kestiğimiz tüm Adak, Akika, Şükür kurbanları büyükbaş hissesi olarak kesilmektedir.

6 – Kesilen Adak, Akika, Şükür kurbanı etleri ne şekilde değerlendirilmektedir?

 • Kesilen kurbanlarınızın etleri tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi aileler, Kur’an kursları ve aşevlerine dağıtılmaktadır.

7 – Adağım kesilirken başında bulunabilir miyim?

 • Elbette bulunabilirsiniz. Kurban kesilmeden önce derneğimizi arayarak, adağın kesileceği yer hakkında bilgi ve saat alabilirsiniz. Adağınız kesilirken kurbanın başında bulunabilirsiniz.

8 – Kestirdiğim adak etinden alabilir miyim?

 • Kesilen adakların etleri doğrudan ihtiyaç sahiplerine, kuran kurslarına ve aşevlerine dağıtılmaktadır. Adağı kestiren kişiye et verilmesi mümkün olmamaktadır.

9 – Yurtdışında adak kesiyor musunuz?

 • Şu an için yurtdışında adak faaliyetimiz bulunmamaktadır. Adaklarınızın tamamı İstanbul’da kesilerek tespit ettiğimiz Kuran kursu, aşevleri ve muhtaç ailelere dağıtılmaktadır.

KURBAN

KURBAN

1 – Vacip kurbanımı kestirmek istiyorum, nerede ve nasıl kesiyorsunuz? Kesilince bilgi veriyor musunuz?

 • Vacip kurban organizasyonlarımız yurtiçi ve yurtdışı olarak iki ayrı başlıkta gerçekleşmektedir. Kurban ibadetinizi vekâletinizle gerçekleştirdiğimiz zaman cep telefonunuza kesildiğine dair bilgilendirme mesajı gelmektedir.

2 – Vacip kurbanlar kesilmeden önce vekâlet alınıyor mu?

 • Kurban bedelini yatırırken açıklama kısmına not ettiğiniz telefon numarasından tarafınıza ulaşılarak sözlü vekâletiniz alınmaktadır. Sünnet-i Seniyyeye ittiba etmek açısından bu uygulamaya dikkat etmekteyiz.

3 – Vacip kurban için para yatırdım fakat telefon numaramı yazmayı unuttum. Kurbanım için vekâlet alınamadı. Kurbanım kesildi mi?

 • Dernek olarak tarafımıza ulaşan tüm kurban bedellerini, telefon numarası olsun olmasın yatıran kişilerin isimlerini zikrederek kesmekteyiz. Telefon numaranızın olmamasından ötürü sözlü vekâlet alınmaması kurbanın sıhhatine bir zarar getirmez.
 • Kurban sahibinin kurban bedelini banka ya da farklı bir yolla kuruma iletmesi, aslında o kurumu vekil tayin etmiş olduğu manasına gelmektedir. Dolayısıyla kurum, o kişinin kurbanını kesebilme vekâletini almış olur ve kurbanını kesebilir. İsmailağa Fetva Heyeti bu görüştedir. Bizler de bu görüşe göre hareket etmekteyiz. Detaylı bilgiyi 0850 811 7777 nolu telefondan İsmailağa Fetva Heyetine ulaşarak edinebilirsiniz.

4 – Vacip kurbanlar büyükbaş mı küçükbaş mı kesilmektedir?

 • Vacip kurbanların tamamı büyükbaş olarak kesilmektedir. Sizler belirtilen bedeli ödeyerek, bir büyükbaşa hissedar olmaktasınız. Eğer hissedar değil de kendi başınıza bir kurban kestirmek isterseniz, yedi hisse bedeli yatırmanız gerekmektedir.

5 – Kesilen vacip kurban etleri ne şekilde değerlendirilmektedir?

 • Ülkemizde ve mazlum coğrafyalarda tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi aileler, Kur’an kursları ve aşevlerine dağıtılmaktadır.

6 – Vacip kurbanım kesilirken başında bulunabilir miyim?

 • Elbette bulunabilirsiniz. Yurtiçi ve yurtdışında kurbanınızın kesileceği yer ve zamanda hazır bulunmanız yeterlidir.

7 – Kestirdiğim vacip kurban etinden alabilir miyim?

 • Kesilen kurbanın etleri doğrudan, ihtiyaç sahiplerine, kuran kurslarına ve aşevlerine dağıtılmaktadır. Kurbanı kestiren kişiye et verilmesi mümkün olmamaktadır.

8 – Adağım var. Büyükbaşa hisse olarak girebilir miyim?

 • Elbette, adak, şükür, akika kurbanlarınızı, kurban bayramında vacip kurban hissesine dâhil ettirerek kestirebilirsiniz. Bu sayede adağının yurtdışında kesilmesini isteyen bağışçılarımız bu dönemde kesim işlemini gerçekleştirebilir.

9 – Kurban Bağışımı Hoca Ahmet Yesevi Derneği’ne Ne Zamana Kadar Yapabilirim?

10 Eylül 2016 Cuma, Saat 17:00’den itibaren EFT (bankalar arası bağışta, para transferi) bankalar tarafından onaylanmayacağı için EFT dışında;

Yurt dışı kurban bağışları Arefe -11 Eylül 2016 Pazar- gününe kadar, sonrasında web sitemiz üzerinden veya elden yapılabilir.

Yurt içi kurban bağışları ise Kurban Bayramı’nın 1. gününe kadar web sitemiz üzerinden veya elden yapılabilir.

SOHBET

SOHBET

1 – Derneğinizde yapılan sohbete hanımlar katılabiliyor mu?

 • Maalesef şu an için hanımlara tahsis edebileceğimiz bir alanımız bulunmadığından, sohbete hanımlar iştirak edemiyorlar. Hanımlara da yer ayrıldığında ayrıca ilan edilmektedir.

2 – Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin sohbetine gelmek istiyorum? Adresi tarif eder misiniz?

 • Hocaefendi, sohbetlerini dernek merkezimizde yapmaktadır. Fatih Camii’nin arka kapısından Balat’a doğru inen cadde üzerindeyiz. Açık adres: Haliç cad. no:66’dır. Derneğimiz, Haliç Caddesi üzerine kurulan Çarşamba pazarının sonundadır.

3 – Cübbeli Ahmet Hocaefendi’yle görüşmem mümkün mü?

 • Sohbet esnasında Hocaefendi’yi canlı dinlemeniz mümkün fakat yoğunluk ve talebin fazla olmasından dolayı kendileri bire bir görüşme yapamamaktadır.

İlginizi Çekebilir

Cübbeli Ahmet Hocaefendi’den HAYDER Hakkında Önemli Uyarı

Onursal Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi, dün akşam Lalegül TV ekranlarında yaptığı Şifa-i Şerif sohbetinde HAYDER’in …