Anasayfa / ONURSAL BAŞKAN’DAN

ONURSAL BAŞKAN’DAN

Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senâdan; Rasûlüne, Ehl-i Beyt’ine ve Sahâbesine sınırsız salât-ü selâmdan sonra!

Bilindiği üzere Suriçi diye tabir edilen Fatih ve civârı ülkemiz ve Müslümanlar için çok mühimdir. Çünkü onlarca cami, türbe, tekke, çeşme ve saray; hülâsa milletimizin yüzyıllara varan birikimi buralarda yer alıyor. Elbette burası sadece bizim için değil ekümeniklik projesinden yüzyıllardır vazgeçmemiş olan ve bu toprakları ele geçirmeyi gâye edinen Patrikhane için de çok önemlidir. İşte sırf bu yüzden Hoca Ahmet Yesevi Derneği bizim teşviklerimizle bu bölgede kuruldu ve hizmet etmeye devam ediyor.

Mürşidimiz Mahmud Efendi Hazretleri bir sünnet merasimi vesilesi ile Fatih Hak ve Hizmet Vakfı’na geldi (şu anki dernek merkezimiz, daha önce vakıf bünyesinde hizmet veriyordu) ve kürsüde sohbet etti. Sohbetten sonra bana döndü ve “Ahmet! Efendi Babam (Ali Haydar Efendi kuddise sirruhû) beni İsmailağa Camii’ne yerleştirdi. Ben isteseydim daha büyük camiiler, inşaatlar yapabilir miydim?” dedi. “Yapabilirdiniz Efendim” deyince de “Ama burada (İsmailağa’da) durdum. Sen de burada (Ahmet Yesevi Derneği’nin bulunduğu yerde) dur” dedi. Elbette büyük cemaatler için büyük camii, külliye projeleri çok önemlidir ve gereklidir. Ancak Suriçi’nde yapılacak küçük bir proje, buranın dışında yapılacak büyük projelerden bin kat önemli ve elzemdir.

Birlikte yıllarca itikâflar yaptığımız, Cuma sabahları 14 secdeler yaptığımız, on binlerce insanın hidayetine vesile olan sohbetler gerçekleştirdiğimiz Ahmet Yesevi Derneği’miz kamu yararına çalışan dernek statüsü de kazandıktan sonra sadece Fatih’te değil, yurtiçi ve yurtdışında muhibbânımızın desteğiyle başarılı çalışmalara imza atıyor elhamdülillâh. Fatih’imizin, Yavuz’umuzun, Kânûnî’mizin, Büyük Şeyh Efendi İsmet Baba’mızın (Kuddise Sirruhû), Şühedâmızın (Rahmetullâhi Aleyhim Ecmaîn) ve bunca kazanımımızın küffarın eline geçmemesi, Müslüman olarak kalması ve Ehli Sünnet’in merkezi halinde dünyaya örnek olarak devam etmesi için burada gerçekleşecek bütün projelerin çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum ve Ahmet Yesevi Derneği’mizin çalışmalarına destek sağlayan tüm gönüllülerimize şükranlarımı arz ediyorum. Emânetlerinizi zâyi etmeyen Rabbime emanet olunuz!

Ahmet Mahmut Ünlü
(Cübbeli Ahmet Hocaefendi)
HAYDER Onursal Başkanı