Anasayfa / HABERLERİMİZ / DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR / HAYDER İstanbul’un Fakir Aile Haritasını Çıkarıyor

HAYDER İstanbul’un Fakir Aile Haritasını Çıkarıyor

Hoca Ahmet Yesevi Derneği (HAYDER) İstanbul’un Avrupa yakasında ihtiyaç sahibi aileleri tespit etmek ve ihtiyaçlarına ilişkin veri toplamak için ev ziyaretlerini sürdürüyor. Dernek merkezine gelerek form dolduran ya da arayarak ihtiyaç sahibi olduğunu belirten kişilerin evlerine yapılan ziyaretlerde gelir durumu, kira, evin fiziki şartları, öğrencilik, evde yetim olup olmaması vb. şartlar göz önünde bulunduruluyor.

Günde ortalama on dört ev ziyareti gerçekleştiren ekipler İstanbul’un ihtiyaç sahibi aile haritasını çıkarıyor. Ailelerin maddi imkanlarına göre sınıflandırıldığı bu haritada ihtiyaç durumuna göre aileler “-2’den +2’ye” göre sınıflandırılıyor. En ihtiyaç sahibi aileler için “-2” puanı verilen bu ziyaretlerde ihtiyaç sahibi görülmeyen aileler de 0’ın üstünde puan ile ifade ediliyor. Yılın on iki ayı yapılan gıda yardımlarında yardım ulaştırılan aile sayısı Mart 2017 itibariyle aylık 370. Önümüzdeki aylarda bu rakamın 550 aile olacağını ifade eden HAYDER Genel Başkanı Mehmet Kaya “iki yüz kişiyle başladığımız gıda yardımlarını her yıl imkanlar nispetinde arttırıyoruz. Ümidimiz bu yardımlara ihtiyaç duyan aile ya da kişi kalmaması. Bunun için de sosyal adaleti hep birlikte inşa etmemiz ve kalkınmamız gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Çanakkale’ye Gidiyoruz!

Gönüllülerimizin okuduğu 10 bin Hatm-i Şerif’i hediye etmek üzere şehitlerimize gidiyoruz! Çanakkale’de canlarını seve seve …