Anasayfa / HABERLERİMİZ / DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR / GELECEĞİN ÂLİMLERİ FİLDİŞİ SAHİLİ’NDE YETİŞİYOR

GELECEĞİN ÂLİMLERİ FİLDİŞİ SAHİLİ’NDE YETİŞİYOR

Hoca Ahmet Yesevi Derneği’nin Fildişi Sahili’nde açtığı medresede eğitim faaliyetleri devam ediyor. Bouake şehrinin Daruselam bölgesinde açılan medresede İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) hocaları tarafından Ehli Sünnet akidesine bağlı şer-i ilimler öğretiliyor. 400 m² kapalı alana sahip medresede müdür, üç hoca, aşçı ve bekçi toplam altı kişi görev yapıyor.

Hafızlık eğitimiyle birlikte fıkıh, siyer, hadis, tefsir, akaid, kelam ve Arapça eğitimleri verilen medresenin tüm ihtiyaçları HAYDER tarafından karşılanıyor. Ülkenin en yaygın dininin İslâmiyet olmasına karşın ülkedeki misyonerlik faaliyetleri nedeniyle Müslümanlar, gelecek neslin inancını yitirmesinden endişe ediyor.

Uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi olan ülke petrol, doğalgaz, elmas, mangan, demir, kobalt, boksit, bakır, altın, nikel, tantal, silisli toprak, kil, kakao, palmiye yağı ve hidrolik enerji açısından zengin. Ancak sömürgeci ülkeler doğal kaynaklar açısından zengin olan bu ülkenin kendi imkânlarını kullanmasına engel oluyor. Dünya genelinde en önemli kakao üreticilerinden biri konumunda olan Fildişi Sahili’nde insan hakları örgütleri 12.000 kadar çocuğun kakao plantasyonlarında köle olarak çalıştırıldığını ifade ediyor.

Fildişi Sahili 1956 yılında özerk bir yapıya kavuşa da diğer Afrika ülkeleri gibi batının sömürgesi olmaya devam ediyor.

Proje maliyeti 13.760 Euro olup aylık sabit gideri 3260 Euro olan Fildişi Sahili projemize siz de destek olabilirsiniz.

Bağış Yap

İlginizi Çekebilir

Çanakkale’ye Gidiyoruz!

Gönüllülerimizin okuduğu 10 bin Hatm-i Şerif’i hediye etmek üzere şehitlerimize gidiyoruz! Çanakkale’de canlarını seve seve …