ABOUT US - INSTITUTIONAL | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
INSTITUTIONAL
ABOUT US

Bismillah…

Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, Peygamberler gönderen, Kitaplar indiren, insanlığın kurtuluşu için doğru yolu gösteren ve insanı yeryüzünde halife seçen Allah’a (celle celâlühû) binlerce kez hamdolsun.

Daha doğar doğmaz “ümmetî, ümmetî” diyerek tüm insanlığa kurtarıcı olarak gönderilen Son Peygamber Hazreti Muhammed’in (sallâllahü aleyhi ve sellem) ümmeti olan,

İ’lâ-yı Kelimetullah uğrunda 1000 yıldır savaş meydanlarında şehitler vermiş necip ecdâdın torunları olan,

Sohbet için kürsüye ilk çıktığında “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.” (Âl-i İmran 104 ) Ayet-i Kerîme’sini okuyan üstadımız Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri’nin muhibbânı olan,

Ömrü kürsülerde geçmiş ülkemizin sayılı âlimlerinden Cübbeli Ahmed Hocaefendi’nin yol arkadaşları olan ve Peygamber Efendimizin (sallâllahu aleyhi ve sellem) Veda Hutbesi’nde buyurduğu “Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.” sözünü kendisine referans kabul eden bir grup iyi yürekli ve dertli insanın bir araya gelmesiyle kurulan Hoca Ahmet Yesevi Derneğimiz 2005 yılından bu yana sosyal, kültürel ve ilmî faaliyetler gerçekleştiriyor.

Son yıllarda hizmet alanını genişleterek her biri kanayan yaralara merhem olacak çalışmalar yapan derneğimiz yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği birçok başarılı faaliyet neticesinde 25.05.2015 tarih ve 2015 / 7876 no’lu kararla Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsü kazandı.

Manevi büyüklerimizin himmetini, on binlerce gönüllümüzün ve yardımına koştuğumuz yüzbinlerin dualarını hep üzerimizde hissederek aşk ve şevkle yolumuza devam ediyoruz.

Misyonumuz

Geçmişimizden ve büyüklerimizden aldığımız ilhamla yeryüzünde nerede mazlum ve mağdur bir Müslüman varsa ona ulaşmak ve kanayan yarasına merhem olmak. Onun sadece dünyasına değil ahiretine de hizmet etmek. Altın Silsilenin ve Horasan Erenlerinin başlattığı tasavvuf ekolünün kutlu yürüyüşünü bizden sonraki nesillere ve İslâm’a susamış gönüllere ulaştırmak.

Vizyonumuz

Ehli Sünnet Âlimlerimizin tavizsiz ve ilkeli duruşunu sergilemek, geçmişten kopmadan geleceği yakalamak. Tasavvuf Büyüklerimizin sırf Allah’ın (celle celâlühû) rızasını hedefleyen; vurana elsiz gerek, sövene dilsiz gerek, derviş gönülsüz gerek düsturuyla insanlığa hizmet etmek.

Related Files