Donate – HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
FİTRE

Mü’min, fıtır sadakasıyla (fitre) oruç ibadetini tamamlayabilme nimetinin şükrünü eda eder... Bir kişi için fitre bedeli 28₺'dir.

TL
FİTRE

Mü’min, fıtır sadakasıyla (fitre) oruç ibadetini tamamlayabilme nimetinin şükrünü eda eder. Ramazan ayı içerisinde verdiğimiz bu sadakanın hem verene hem de alan muhtaç kardeşlerimize faydası vardır. Veren mü’mine faydası eksikliklerine kefaret olması, Allah celle celalühu’nun bu sadaka aracılığıyla onu bağışlaması; muhtaçlara olan faydası ise bayramdan önce az da olsa ihtiyaçlarını karşılamış olmalarıdır. Mü’min bayram namazından önce bu ibadetini yerine getirmelidir.

Fitre Nedir?

Fitre, zengin Müslümanların Ramazan ayında yükümlü olduğu ibadetlerden biridir. Bir Müslümanın, borçlarını düştükten sonra 81 gr altın edecek kadar parası veya altının kendisi elinde bulunursa fitre verir. Fitrenin ölçüsü, bir insanın bir günlük karnını doyuracak şeydir.

Fitre Kimlere Verilir?

Fitre fakir, yoksul; fitre veremeyecek kadar ihtiyaç sahibi kimselere verilir.

Fitre Ne Zamana Kadar Verilir?

Fitre, Ramazan Bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren vacip olursa da, Ramazan ayı içerisinde de yoksulların ihtiyaçlarını karşılaması için verilebilir.

Abdullah bin Abbas radıyallahu anhuma bir rivayette şöyle buyurdular:

“Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellem, oruçlunun boş, çirkin ve ölçüsüz sözlerden temizlenmesi ve fakirlere bir azık olması için fıtır sadakasını emretti. Kim bunu bayram namazından önce öderse, o makbul bir sadaka olur. Kim de bayram namazından sonra verirse, o başka vakitlerde verilen sadakalardan birisi olur.” (İbni Mâce, Zekât: 21)