2020/7 Lalegül Dergisi - Kurban... - Way of Yasawi | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
All News
2020/7 Lalegül Dergisi - Kurban...
15.07.2020
Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak esas değildir. Dağıtmak esastır. HAYDER olarak bizim güzel bir sloganımız var. ”HAYDER dağıtmak için toplar, topladığını dağıtır”. Bağış yapanlar, dernek ve vakıflara bekletsin diye değil, ihtiyaç sahiplerini arayıp bulsun, mağdurlara ve mazlumlara sahip çıksın diye yardım yaparlar. HAYDER,  işte bunun için bağışlarınıza doğru adresler bulmaya devam ediyor.
 
Her yıl olduğu gibi bu sene de, Kurban bayramında 3 kıtada kurban organizasyonumuz olacak, İnşaAllah. Afrika’daki mağdur ve mazlumlar, Asya’daki sahipsiz Müslümanlar ve Avrupa’daki yitik soydaşlarımız, bu sene de yolumuzu gözlüyorlar. İnşaAllah onların umudunu boşa çıkarmayalım. Bu kardeşlerimizin evine kurbandan kurbana et girdiğini de unutmayalım. Bu sene yurt içi kurban hisse bedeli 1000₺, yurt dışı kurban hisse bedeli 650₺ olarak belirlendi. Vekâletlerinizle  HAYDER’i vekil tayin edebilir,  siz de ümmet coğrafyasında kurbanlarınızı kestirerek,  bu hayra ortak olabilirsiniz.
 
Bir gün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Sallâllâhü aleyhi ve sellem evinde “kurban” kesmiş. Parçalama işlemi bittikten sonra, evden ayrılmış. Hz. Aişe validemiz de, kurban etinin hemen hemen hepsini, ihtiyaç sahiplerine dağıtmış. Elinde sadece “kürek kemiği” kalmış.
 
Peygamber Efendimiz Sallâllâhü aleyhi ve sellem eve gelince sormuş Aişe validemize “Ya Aişe, Kurban’ı ne yaptın, ondan geriye ne kaldı?” Aişe validemiz cevap vermiş, “Kalan, bir kürek kemiğidir.” Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Sallâllâhü aleyhi ve sellem gayet mutlu bir ifade ile şu karşılığı vermiş, “Desene kürek kemiği dışında hepsi bizim oldu.”
 
Allah Celle Celâlühü için verdiklerimiz, hakikatte bizim olandır!
 
Hep üzerimizde hissettiğimiz dualarınızı eksik etmeyiniz ve Alllah’a Celle Celâlühü emanet olunuz. 
 
HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet KAYA
 
| Lalegül Dergisi - Temmuz 2020
Share
LATEST Way of Yasawi NEWS
  • Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz...
  • Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, ...
  • Ramazan-ı Şerif’in yaklaştığının muştusunu üç ayların girmesiyle zaten almıştık. Rabbim, Ramazan-ı Şerife ulaşmayı ve orucuyla, infakıyla, mukabelesiyle, teravihiyle, fitreleriyle, zekatlarıyla ve Kadir gecesiyle kazanan kullarından eylesin. Makbu...
  • Suriye için de Büyük Kış Yardımı kampanyasını başlattık. Bu konuda da her türlü desteğinizi bekliyoruz. Bu yardımlar ayni bağış şeklinde de olabilir. Kışlık giyecekler, battaniye, soba, yer yatağı ve gıda ürünleri en önemli ihtiyaçlar.
  • Suriye için Büyük Kış Yardımı kampanyamız tüm hızıyla devam ediyor. İlk yardımlar bölgeye ulaştırıldı. Kış gelmeden kardeşlerimizi unutmadığımızı gösterelim.
  • Arakan’da başlayan insanlık dışı soykırım,vahşet ve saldırılar Kurban Bayramı öncesinde içimizi yaraladı. Biz de Arakan için ciddi bir yardım kampanyası başlattık. Bangladeş üzerinden sınırda ki 300 binin üzerindeki kardeşlerimize yardım götüreceğiz.
LAST NEWS