2020/6 Lalegül Dergisi - Ramazan... - Way of Yasawi | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
All News
2020/6 Lalegül Dergisi - Ramazan...
15.07.2020
Daha bir ay önce hoş geldin Ya Şehr-î Ramazan diyorduk. Şimdi elveda ve güle güle git Ramazan-ı Şerif diyoruz. Günler geçer, aylar geçer tabi en önemlisi de nasıl geçer. Ramazan-ı Şerif nasıl geçerse bütün bir sene de öyle geçer diyor büyüklerimiz. Korona virüs sebebiyle bu sene Ramazan-ı Şerif alışık olduğumuzdan biraz farklı geçti. Ne Cuma namazlarımızı, ne vakit namazlarımızı ve ne de teravih namazlarımızı camide eda edemedik. Ziyaretlerimizi yapamadık ve özellikle Hırkayı Şerif’i ziyaret edemedik. İftar sofralarında sevdiklerimizle ve ihtiyaç sahipleriyle buluşamadık. Ama her şeye rağmen Allah’ın Celle Celâlühü rızasını kazanmanın yollarını aradık. Bulanlar buldu, bulamayanlar pişman oldu. Ne güzel söylemiş, Bayezid-i Bestami Hazretleri; “O’nu aramakla bulamazsın, ancak bulanlar arayanlardır”
 
Hayder ve bağışçıları, Allah’ın Celle Celâlühü rızasını aradıkları için, Keşmir’de, Yemen’de, Suriye’de, Etiyopya’da ve Türkiye’de Yesevi sofraları kurarak Ramazan-ı Şerif boyunca her gün 2500 kişilik iftar verdi. Suriye’ ve Yemende 2500 kumanya, Türkiye’de 3000 kumanya dağıtımı gerçekleştirdi. Suriye’de her gün 2000 rapta ekmek üreterek, 2000 ailenin ekmek ihtiyacını karşıladı. 850 aileye ve 460 talebeye fitre ve zekat dağıttı. 65 yaş üstü büyüklerimize evden çıkamadıkları için 3 çeşit sıcak yemek dağıtımı yaptı.  Afrika’da suya hasret Müslüman kardeşlerimize su kuyuları açtı. Kapıları çaldı, dertleri dinledi, gönüllere dokundu ve Ramazan-ı Şerif’te huzur ikliminin her yere yayılmasına ve tebessümün artmasına vesile oldu. 
 
Kurban bayramında ümmet coğrafyasında gerçekleştireceğimiz organizasyon için hazırlıklar devam ediyor. Yine 3 kıtada kurban organizasyonumuz olacak. Allah  Celle Celâlühü yardımcımız olsun. Suriye’de her gün 2000 rapta ekmek üretimimiz devam ediyor. Bir çuval un bedeli 110 ₺ bağışlayarak, siz de bu çalışmaya destek olabilirsiniz. Yemen’de her ay düzenli olarak kumanya dağıtımlarımız devam ediyor.
 
Hayder Aşevi kapasiteyi düşürmüş olsa da her gün ihtiyaç sahiplerine ve 65 yaş üstü büyüğümüze, Avrupa yakasında, 110 noktada yemek dağıtımlarına devam ediyor. 
 
Türkiye’de ve Ümmet coğrafyasında yüzbinlerce mağdura, mazluma ve yetime ulaşmamıza vesile olan tüm bağışçılarımıza ve gönüllülerimize, bizi Yesevi Yolunda ki yolculuğumuzda yalnız bırakmadıkları için can-ı gönülden teşekkür ederiz.
 
Hep üzerimizde hissettiğimiz dualarınızı eksik etmeyiniz ve Alllah’a Celle Celâlühü emanet olunuz.
 
HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet KAYA
 
| Lalegül Dergisi - Haziran 2020
Share
LATEST Way of Yasawi NEWS
  • Dernekler, vakıflar ve sivil toplum örgütleri Hakk’a ve halka hizmet için kurulur. Veren el ile alan el arasında kardeşlik köprüleri kurmak için kurulur. Özellikle kamu yararına çalışan dernekler ve vakıfların asli vazifesi de budur. Yani toplamak...
  • Hoş geldin, on bir ayın sultanı hoş geldin. Rahmetinle, mağfiretinle, müjdelerinle hoş geldin. Orucunla, sahurunla, iftarınla, teravihinle, infâkınla, hatm-i şeriflerinle, kardeşliğinle ve merhametinle hoş geldin. Rabbim bu mübarek ayın ihyasına, ...
  • Ramazan-ı Şerif’in yaklaştığının muştusunu üç ayların girmesiyle zaten almıştık. Rabbim, Ramazan-ı Şerife ulaşmayı ve orucuyla, infakıyla, mukabelesiyle, teravihiyle, fitreleriyle, zekatlarıyla ve Kadir gecesiyle kazanan kullarından eylesin. Makbu...
  • Suriye için de Büyük Kış Yardımı kampanyasını başlattık. Bu konuda da her türlü desteğinizi bekliyoruz. Bu yardımlar ayni bağış şeklinde de olabilir. Kışlık giyecekler, battaniye, soba, yer yatağı ve gıda ürünleri en önemli ihtiyaçlar.
  • Suriye için Büyük Kış Yardımı kampanyamız tüm hızıyla devam ediyor. İlk yardımlar bölgeye ulaştırıldı. Kış gelmeden kardeşlerimizi unutmadığımızı gösterelim.
  • Arakan’da başlayan insanlık dışı soykırım,vahşet ve saldırılar Kurban Bayramı öncesinde içimizi yaraladı. Biz de Arakan için ciddi bir yardım kampanyası başlattık. Bangladeş üzerinden sınırda ki 300 binin üzerindeki kardeşlerimize yardım götüreceğiz.
LAST NEWS