HAYDER, Hoca Ahmet Yesevi Özel Programı’nı Gerçekleştirdi - Activity | HAYDER | Hoca Ahmet Yesevi Derneği
All News
HAYDER, Hoca Ahmet Yesevi Özel Programı’nı Gerçekleştirdi
15.10.2019

Hoca Ahmet Yesevi Özel Programı, 13 Ekim Pazar günü saat 13.00’te Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde HAYDER Şeref Başkanı Cübbeli Ahmet Hocaefendi, Prof. Dr. Necdet Tosun, Prof. Dr. Nadirhan Hasan, Dr. Öğr. Üyesi Necdet Yılmaz, Dr. Hayati Bice ve HAYDER gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti.

Derneğimizin, ismiyle müşerref olduğu Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri (Kuddise Sirruhu)’nun hayatı, davası ve hikmetlerinin ele alındığı program, Hafız Hüseyin Türkan Hocaefendi’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

“Hoca Ahmet Yesevi Derneği, ‘Pîr-i Türkistan’ın yolunu sürdürüyor...”

HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, açılış konuşması ile katılımcılara hitap ederek, “Pîr-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri, Türkistan’da yakmış olduğu ilim ve tasavvuf ışığını Selçuklu ve Osmanlı ecdadlarımız vesilesiyle Anadolu’ya taşıyan, Anadolu’da Hanefi, Maturidi ve tasavvufi akımın yayılmasına sebep olan en önde gelen şahsiyetlerimizdendir..." dedi.

“Yesevi Hazretleri Türkçe şiirler ile halkı irşâd etmiştir”

Sunucu Nur Haktan’ın birbirinden değerli akademisyenleri sahneye davet etmesiyle birlikte ilk sözü, çok sayıda kitap tercüme etmiş ve bilimsel makale kaleme almış Prof. Dr. Necdet Tosun aldı. Necdet Tosun, Yesevi Hazretlerinin menkıbelerinden bahsettikten sonra önemli anektotlara yer verdi: “Hazreti Türkistan’ın 63 yaşında yer altında bir çilehane, bir odacık kazdırdığı ve ömrünün sonraki kesimini burada geçirdiği rivayet edilir. Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) 63 yaşında ahirete irtihal etmiştir. Bu, Ahmet Yesevi Hazretlerinin efendimize duyduğu sevgiyi ve aşkı göstermektedir...”

Divan-ı Hikmet üzerinde 26 yıldır çalışan ve Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’da çeşitli sürelerde araştırma ve inceleme programlarına katılan Dr. Hayati Bice, hikmetli sözlere dair açıklamalarda bulundu: “Ahmet Yesevi bir mürşiddir, mürşid-i kâmildir. İnsanların irşâdıyla meşgul olmuştur. İsmi bütün Türkistan’da ‘Pîr-i Türkistan’ diye anılmıştır. Hatta Türkistan’a gitseniz Ahmet Yesevi’nin adı ‘Hazreti Sultan’dır. Bugün Türkistan dediğimiz topraklara baktığımızda ise Hazar Denizi’nden Çin Seddi’ne kadar olan bütün bölgeyi düşünmemiz gerekir. Yani Türkiye’nin yaklaşık 10 kat büyüklüğünde bir coğrafya. Hazret, bütün bu Türkistan bölgelerinin Pîri olarak bilinir...”

Ahmet Yesevi Hazretlerinin Orta Asya’nın İslamlaşmasında büyük bir yol oynadığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Necdet Yılmaz, İslam medeniyetinin, başka medeniyetlerde olduğu gibi efsanevi/mitolojik kahramanlara ihtiyacının olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Bizim efsanevi kahramanlar üretmemize gerek yoktur; Hoca Ahmet Yesevi gibi yüce gönüllü önderlerimiz, Anadolu’yu irşâd eden erenlerimiz vardır bizim...”

Sunumunda Yesevilik ile ilgili Türk İslam Tarihi açısından önem arz eden eserlere değinen Prof. Dr. Nadirhan Hasan, “Yeseviliğin önemli olan dört unsuru vardır: Zaman, Mekan, İhvan ve Rabtu Sultan... Yesevi’ye göre insandaki batıni şeylerin tam manada açığa çıkması için sufilerin bu dört esasa bağlı kalmaları gerektiği söylenmektedir...” Nadirhan Hasan, Hazret Sultanın hikmetlerdeki manzumelerle insanları ahlaki ve manevi kemalâta davet ettiğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Programın sonlarına doğru Dr. Hayati Bice, Sunucu Nur Haktan’ın ricasıyla Yesevi Hazretlerinin tasarrufatının devam ettiğini gösteren bir vakıf olan ‘kolye kıssası’nı anlattı...

HAYDER Şeref Başkanı Cübbeli Ahmet Hocaefendi ve HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, özel programa katılan akademisyen hocalarımıza Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin türbesinin bulunduğu bir tablo hediye ettiler.

Hediye merasiminin ardından kürsüye çıkan Cübbeli Ahmet Hocaefendi, değerli akademisyenlere teşekkürlerini ve hayır dualarını ileterek konuşmalarına başladı. Hoca Ahmet Yesevi, Yusuf Hemedanî, Arslan Bab, Abdülhâlik Gucdüvânî ve daha birçok Hazretin aralarındaki ilişki ve himmete değindi. Konuşmalarının sonunda #BarışPınarıHarekatı’nda görev alan ordumuza ve askerlerimize de hayır dualarında bulundu...

HAYDER’in düzenlediği Hoca Ahmet Yesevi Özel Programı’nda bizleri yalnız bırakmayan Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi’ye, değerli akademisyen hocalarımıza, kıymetli gönüldaşlarımıza, KIYAMDER ve LALEGÜL ailesine, katılım sağlayan STK yetkililerine ve katkı sunan tüm görevlilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Share
LATEST Activity NEWS
  • Yetiştirdiği erenlerle Anadolu’yu ehli sünnet itikadı ve tasavvufla mayalayan Pîr-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri hayatı, davası ve hikmetleriyle ele alınıyor.
  • Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin tavsiyeleri doğrultusunda, HAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve HAYDER Genel Sekreteri Yakup Aydoğdu, Doğu Türkistan Ulemaları Derneği yetkilileriyle bir araya geldi.
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği Mütevelli Heyeti, 2 Mayıs Perşembe akşamı dernek merkezinde verilen yemekte bir araya geldi.
  • HAYDER Hatıra Ormanı, Şeref Başkanımız Cübbeli Ahmet Hoca Efendi’nin, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Kaya’nın ve kıymetli gönüldaşlarımızın katılımlarıyla açıldı.
  • Hoca Ahmet Yesevi Derneği olarak, 31 Aralık Pazartesi'yi Salı gününe bağlayan gecede, Mekke'nin Fethi'nin 1389. sene-i devriyesi münasebetiyle Sinan Erdem Spor Salonu'nda program düzenledik.
  • Alemlere rahmet olarak gönderilen, kâinatın efendisi, hâtemü'l enbiyâ, sonsuz rahmet, efendimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem'in dünyaya teşrif ettiği Rebiülevvel ayının 12. gecesinde, dernek merkezimizde onursal başkanı...
LAST NEWS